Të tjera

Si të bëni vet pastën tuaj të dhëmbëve me përbërës 100% natyral?

dhëmbët

A po tentoni të shmangni përdorimin e produkteve të pasigurta dhe toksike?
A doni të keni dhëmbë të bardhë dhe të shëndetshëm pa përdorim të kimikateve të ashpra?

Me vetëm disa përbërës, ju mund ti bëni një lamtumirë markave të pastave të dhëmbëve, të cilat shpesh përmbajnë fluori të dëmshëm, agjentë synthethic dhe kimikate antibakteriale si triclosan.

Është e thjeshtë për të bërë pastë dhëmbësh tuaj në shtëpi duke përdorur substanca natyrore. Ju duhet një lloj balte magnetike, balte bentonite, sodë buke, yndyrë të shëndetshme si vaj kokosi etj. Shtoni një ose më shumë vajra esencial.
Ruani pastën e dhëmbëve në një enë të mbyllur. Një kavanoz i vogël qelqi është ideal për këtë.

Unik Portal ju rekomandon një pastë dhëmbësh krejtësisht natyrale dhe shumë efektive.

-1/4 filxhan vaj kokosit
-1 lugë gjelle sodë për pjekje
-2 lugë baltë bentonite
-10 pika vaj esenciale peppermint
-10 pika vaj esencial karafili
-1 lugë gjelle xylitol ose 1/2 lugë çaji stevia për ëmbëlsi (opsionale)

Në një tas të vogël, përzieni të gjithë përbërësit së bashku. Vendoseni në një enë qelqi të mbyllur.
Lani dhëmbët për dy minuta me këtë përbërje, dy deri në tre herë në ditë.