Të tjera

Si festohet Viti i Ri në vende të ndryshme të botës?

viti i ri

Viti i Ri është me të vërtetë është një festë mbarëkombëtare, por në shumë vende ajo festohet në mënyra të ndryshme.  Italianët, për shembull, hedhin nga dritaret gjërat e vjetra, banorët e Panamasë përpiqen të bëjnë sa më shumë zhurmë përmes sirenave të veturave, bilbilave dhe britmave. Në Ekuador, një rëndësi e veçantë i kushtohet veshjes, e cila sjell dashuri dhe para, në Bullgari njerëzit i ndalin dritat, sepse minutat e parë të Vitit të Ri, është koha e puthjeve.

Por çfarë ndodhë në vende të tjera, Unik sjell  më shumë informacion.

Itali

Në Itali njerëzit besojnë që kur vjen Viti i Ri, duhet çliruar nga çdo gjë e vjetër. Prandaj, në prag të Vitit të Ri është zakon të hedhësh gjëra të vjetra nga dritaret. Italianët pëlqejnë shumë këtë zakon, dhe e përmbushin atë me gjithë pasionin që është karakteristik për jugorët: gjëra të vjetra, karrige dhe plehra të tjerë fluturojnë nga dritaret.  Njerëzit besojnë se gjërat e reja do ta zënë vendin e të vjetrave.

Suedi

Në Suedi, para Vitit të Ri, fëmijët zgjedhin Mbretëreshën Lucia. Ajo është e veshur me një fustan të bardhë, të veshur me një kurorë me qirinj të ndezur në kokë. Lucia sjell dhurata për fëmijët dhe ushqim për kafshët shtëpiake: një krem ​​për një mace, një kockë sheqeri për një qen, një karotë në një gomar. Në një natë festive, njerëzit nuk i fikin dritat në shtëpi, rrugët janë ndriçuar shkëlqyeshëm.

Angli

Historiani Andrei Zabolotnyi ka thënë se është e zakonshme në Angli të luajë shfaqje për fëmijët për Vitin e Ri në temat e përrallave të vjetra angleze. Në prag të Vitit të Ri, shitësit e rrugëve shesin lodra nga më të ndryshmet dhe detaje festive, maska, balona… Në këtë vend është zakon shkëmbimi i kartolinave përshëndetëse  për Festat e Fund Vitit. Në Angli ka lindur për herë të parë kjo ide. Karta e parë e Krishtlindjeve u printua në Londër në 1843.

Skoci

Zakoni më i rëndësishëm për skocezët është të vizitojnë një mik, familjar menjëherë pas ndërrimit të mot motive. Pra, ideja është të qenit personi i parë që kalon pragun e një shoku apo fqinji dhe shpesh përfshin dhënien e dhuratave simbolike si ëmbëlsirë, uiski, verë e kuqe apo ushqime të tjera të kësaj nate.

Kolumbi

Kjo festë në Kolumbi shoqërohet me Karnavalin  e Vitit të Ri. Ai ecën në një turmë në stili të lartë dhe tregon tregime qesharake për fëmijët. Papa Pasquale është një Santa Claus kolumbian. Askush nuk ka  fishekzjarrë më të mirë se ai.

Francë

Santa Claus në Francë vjen në prag të Vitit të Ri dhe i lë dhurata në këpucë fëmijëve. Në një natë si kjo të gjithë duhet ti binden atij.

Finlandë

Historia trego se Finlanda është atdheu i Babadimrit. Në Finlandën e mbuluar me borë, festivali kryesor i dimrit është Krishtlindja, e cila festohet më 25 dhjetor. Në natën e Krishtlindjeve, pasi ka kapërcyer një rrugë të gjatë nga Lapina, Santa Claus vjen në shtëpi duke lënë një shportë të madhe me dhurata për kënaqësinë e fëmijëve të Viti i Ri. E gjithë familja mblidhet në tryezën festive.

Gjermani

Në Gjermani, besohet se Babadimri në Vitin e Ri vjen me gomar. Para se të shkojnë në shtrat, fëmijët vendosnin një pllakë në tryezë për dhuratat, të cilat do të sjellë Babadimri në kohën kur fëmijët flejnë.

Japoni

Fëmijët japonezë festojnë Vitin e Ri në rroba të reja. Besohet se kjo sjell shëndet dhe fat në Vitin e Ri. Në prag të Vitit të Ri ata fshehin nën jastëk një figurë që përshkruan një varkë me vela në të cilën shtatë magjistarë zanash janë duke notuar.

 

Holandë

Ati Frost lundron në Holandë në anije. Fëmijët me gëzim e takojnë atë në skelë. Babadimri i argëton fëmijët me surpriza dhe shpesh u jep fëmijëve fruta marzipane, lodra, lule karamele.

Kinë

Në Kinë, tradita e Vitit të Ri që përfshinë larjen e statujavetë Budës vazhdohet të ruhet. Në këtë ditë, të gjitha statujat e Budës në tempuj dhe manastire janë larë me respekt me ujë të pastër nga burimet malore. Dhe njerëzit derdhin ujë mbi to në një kohë kur të tjerët thonë se Viti i Ri sjellë lumturinë.