Ushqehu shëndetshëm

Pse një enë me drithëra është zgjidhja juaj më e lehtë për shëndetin dhe buxhetin tuaj?

drithëra

Tendencat mënjanë, një enë me drithëra është mënyra e shkëlqyeshme për familjet e zëna për të trajtuar darkën pasi krijon një vakt të ekuilibruar me një përzierje të proteinave dhe perimeve. Strategjia e kësaj ene është që të përdorni drithëra si një bazë dhe pastaj të ndërtohet mbi të me kombinime të tjera që kanë struktura të ndryshme. Për enën më të mirë të grurit, është e rëndësishme që të ketë një bilanc të shijes (i kripur, i ëmbël dhe acidik), dhe të përdorni një shumë të përbërësve të freskëta që janë të lehtë për t’u përgatitur, sepse përgatitja e këtij tasi duhet të cilësohet si e thjeshtë dhe e lehtë.

 

5 këshilla për ndërtimin e një tasi të shijshëm gruri;

 1. Ri-imagjinoni proteinat tuaja të mbetura në një tas plot me gjërat që ju pëlqen të hani së bashku me mishin.
  Për shembull, nëse keni pulë të pjekur që ju ka tepruar nga darka dje, kombinojeni atë me fasule të zeza, djathë, oriz, avokado dhe një lugë salsë për të replikuar ushqimet e shpejta të preferuara.
 2. Mbajeni ylberin në mendje.
  Shtoni perime të freskëta të copëtuara si domate, piper i kuq, karrotë, avokado, qepë e pranverës, kastravec, spinaq, sallatë të gjelbër ose lakër ngjyrë vjollce. Ju mund të grilloni ose piqni disa perime si patate e ëmbël, kunguj, speca, kungull i njomë, qepë ose patëllxhan për të shtuar një dimension tjetër të aromës.
 3. Përgatit një shumëllojshmëri të drithërave të shëndetshme.
  Proteinat dhe perimet paraqiten më së miri për një vakt të shëndetshëm që do të ndihmojë në plotësimin e një familjeje të uritur. Provoni oriz ngjyrë kafe, kuskus izraelit, elb margaritar ose kuino. Gatuaj këto më parë dhe futni në frigorifer për të pasur një përgatitje sa më të shpejtë pastaj.
 4. Mos harroni se frigoriferi është miku juaj.
  Mbani perime si misri dhe bizele në frigorifer për të gatuar më shpejtë me pak vaj e limon të freskët. Përziej nenexhik me bizele ose kap një tas me qiqra ose fasule të zeza për të shtuar në enën tuaj.
 5. Mos harroni të fundit.
  Jepni të gjithave një lugë nga salca juaj e preferuar dhe shtoni ca barishte të freskëta.