Highlight Shëndeti Ushqehu shëndetshëm

A keni dëgjuar për ‘super-ushqimet’? Hani këto për shëndet maksimal

ushqimet

A keni dëgjuar ndonjëherë për një “superfood”? A e dini pse quhen kështu?

Termi superfood do të thotë se ushqimi është i pasur me një shumëllojshmëri të ushqyesve. Ato janë jashtëzakonisht të dobishme për shëndetin tonë, e cila nga një anë e përmirëson cilësinë tonë të jetës, pasi ato ndihmojnë në parandalimin e sëmundjeve.

Ato përmbajnë antioksidantë të fuqishëm, luftojnë radikalët e lirë që sulmojnë qelizat tona dhe ngadalësojnë plakjen e parakohshme të organeve dhe indeve. Prandaj ata konsiderohen aleatë të fuqishëm të shëndetit tonë, që do të thotë që ne duhet t’i konsumojmë rregullisht.

Këtu janë disa nga këto ‘superushqimet’:

 

Vezët;

Vezët janë plot me ushqyes siç është choline, për një mendje të shëndetshme.

 

Rozmarina;

Rozmarina ndihmon trurin dhe kujtesën tonë që të funksionojë më mirë për shkak të substancave që përmban.

 

Panxhari;

Panxhari është i mahnitshëm në detoksifikimin e trupit tonë.

 

Avokado;

Avokadot janë të pasura me yndyrna të shumta që mund të jenë të dobishme për trurin tonë dhe sistemin e qarkullimit të gjakut.

 

Peshku;

Omega-3 që gjindet në peshk përmirëson jo vetëm kujtesën tuaj, por edhe shëndetin tuaj kardiovaskular.

 

Brusnicat;

Janë plot antioksidantë.

 

Çaji jeshil;

Besohet se pirja e çajit të gjelbër përmirëson kapacitetin dhe kujtesën e trurit.

 

Domatet;

Ato janë të pasura me lycopene, një shtojcë e trashë dhe e pazakontë antioksidante që mbron trurin tonë nga radikalët e lirë.

 

Çokollata e zezë;

Ajo përmban antioksidantë dhe kafeinë që mund të përmirësojë përqendrimin tuaj dhe performancën e trurit tuaj.

 

Arrat;

Arrat janë një burim i pasur i omega-3.

 

Mollët;

Mollët janë të pasura me antioksidantë dhe ndihmojnë në ruajtjen e eshtrave, si dhe aftësinë tuaj për të ecur, ngjitur dhe lëvizur.

 

Qepët;

Qepët përmbajnë lëndë ushqyese dhe substanca të afta për të parandaluar dhe minimizuar simptomat e një numri sëmundjesh të tilla si diabeti, hipertensioni dhe problemet e zemrës.