Receta

Patatet më të shijshme që keni provuar ndonjëherë!

patatet


Jeni fans i patateve? Atëherë kjo është receta që do të ju bëjë të shkriheni kur ti provoni.

Përbërësit:

6 patate të mëdha

¼ e gotës vaj ulliri

1 lugë gjelle hudhër e grimcuar, ose 3 lugë çaji hudhër pluhur

3 lugë çaji kripë (ndrysho sipas shijes)

1 lugë çaji piper i kuq

⅔ e gotës djath parmezan

2 lugë të gjellës majdanoz

Përgatitja:

Nxej furrën në 200 gradë. Bëni gati letrën për gatim. Prej secilën patate përgjysmë dhe kështu çdo pjesë duke e ndarë në gjysmë deri sa të keni ndarë atë në 8 pjesë. Ji i sigurt të jenë përafërsisht të njëjtë për nga madhësia. Në një pjatë të vogël kombino vajin e ullirit, hudhrën, kripën dhe piperin e kuq. Vendos patatet në letrën për gatim dhe mbi to duhet të kthehet përmbajtja e përzier. Kështu duke i trazuar pak që të gjitha pjesët të janë mbuluar mirë. Sigurohu që ti spërkatësh me gjysmën e djathit parmesan dhe kripën. Vendosni në furrë patatet për 35 minuta deri sa të marrin ngjyrë ari dhe të jenë të butë por me sipërfaqe më të fortë. Servoni të nxehtë dhe për fund spërkatini me djathin parmesan të mbetur dhe majdanozin e freskët, të prerë. Ju bëftë mirë!