Të tjera

Australia, vendi ideal për pushime!

Australia

Australia është aktualisht  ekonomia e shtatë më e madhe e turizmit në botë, dhe është e vendosur të mbaje këtë pozicion për një kohë të gjatë.

E vendosur midis Oqeanit Paqësor dhe Indian, Australia është ishulli më i madh në botë.

Australia po ashtu është kontinenti më i vogël i saj, duke e bërë një vend Ideal për eksplorim.

Australia ka diçka për ti ofruar secilit vizitor. Ia vlenë të eksploroni stilin e jetesës tradicionale të popullit aborigjen të vendit. Dhe, të pushoni , duke pushoni në një  nga plazhet që “puthet” me diellin ose duke u  argëtuar natën larg në një vend të nxehtë të qytetit.  Australia ka diçka të veçantë për t’i ofruar çdo vizitori. Ju mund të bëni një shëtitje në Urën e Portit, të bëni pazar në Paddington, të vizitoni portin më të bukur në botë si edhe shtëpinë e operas.

Dhe sapo të jeni në Australi, ju nuk mund të mos takoni banorët e tij më të famshëm: kangurët dhe koralët

Unik Portal ju sjellë një pasqyrë të vendeve më të mira për të vizituar në Australi:

Adelaide

Kryeqyteti i Australisë Jugore, Adelaide është qyteti i pestë më i madh i Australisë, me një popullsi prej mbi 1.2 milion banorë. Më shumë se tre të katërtat e Australisë Jugore jetojnë në zonën metropolitane të Adelaide. Historikisht i njohur si Qyteti i Kishave, shumica e arkitekturës në qytetin e brendshëm mbahet nga epoka koloniale.

 

Darwin

Duke u përqendruar në bregdetin e Territorit të Veriut, Darvini ka qenë prej kohësh qytetet më të mëdha ndërkombëtare të vendit. Afërsia e saj e afërt me vendet e tjera në Oqeanin Indian e ka bërë qytetin një qendër transportimi që nga ditët e saj më të hershme. I shkatërruar gjatë Luftës së Dytë Botërore, Darvini është një qytet i qëndrueshëm me një frymë që nuk mund të mposhtet. Sot, qyteti prej rreth 75,000 banorësh është një destinacion popullor pushimi.

 

Brisbane

Brisbane është kryeqyteti i shtetit të Queensland. Ajo ka një popullsi prej rreth 2 milionë banorësh, duke e bërë qytetin e tretë më të madh në Australi, pas Sidneit dhe Melburnit. Klima e ngrohtë brisbane gjatë gjithë vitit, pamje spektakolare dhe vendasit e këndshëm janë arsyet  që i shtyjnë vendor e të huaj që ta vizitojnë vazhdimisht këtë vend.

Melbourne

Kryeqyteti i shtetit të Victoria, Melbourne është qyteti i dytë më i populluar i Australisë. I vendosur pranë majave juglindore të Australisë në gjirin e madh natyror të Port Phillip, Melbourne është konsideruar kryeqyteti kulturor i vendit, si dhe një port i rëndësishëm. Një qytet i planifikuar i njohur për pazaret, restorantet e bukura dhe vendet sportive, Melbourne është destinacioni ideal për udhëtarët që vlerësojnë jetën e mirë.

Sydney

E vendosur në bregun juglindor të Australisë, Sydney është kryeqyteti i Uellsit të Ri Jugor. Një qytet modern me një histori të gjatë,. Banorët e parë të rajonit jetuan përgjatë bankës së portit për mijëra vjet. Porti ishte gjithashtu vendi i uljes për të dënuarit që u dërguan në Australi gjatë viteve 1780. Sot, tragetët më të mëdhenjë kalojnë  nën urën e famshme të Sidnejit të Sidneit dhe  Shtëpinë e Operës të Sidneit.