Highlight Kura natyrale

Vetëm një lugë nga kjo përbërje është e gjitha që ju nevojitet për të tejkaluar gripin

gripi

Një ilaç i shkëlqyeshëm për të trajtuar gripin dhe ftohjet e zakonshme është shafrani i kuq i përzier me mjaltin.

Disa studime kanë treguar se shafrani i Indisë ka aftësinë për të penguar rritjen e baktereve, kërpudhave dhe viruseve.

Përbërësi tjetër në recetë, mjalti, nuk është shumë larg prapa me aftësinë antibiotike natyrore. Përveç që është një baktericid i fuqishëm, mjalti është antiviral dhe fungicid. Kjo do të thotë se gjithashtu lufton viruset dhe kërpudhat.

Ndryshe nga antibiotikët që normalisht shiten në barnatore, kjo recetë është plotësisht natyrale dhe nuk do të pengojë tretjen tuaj dhe bilancin e florës suaj të zorrëve. Ata që e përdorin këtë ilaç të thjeshtë në shtëpi janë të impresionuar nga ai.

Se si ta bëni këtë antibiotik të fuqishëm dhe shurup natyral kundër gripit:

Përbërësit

1 lugë gjelle shafran i Indisë;

100 gram mjaltë të pastër (mundësisht organike).

Udhëzime

Vendos shafranin e Indisë dhe mjaltin në një tas qelqi. Përzieni mirë dhe pastaj transferoni përzierjen në një kavanoz xhami, duke e mbajtur atë mbyllur fort.

Si ta përdorni

Për të trajtuar një grip, virus, ose të ftohtë ne sugjerojmë:

Dita 1: gjysmë lugë çaji çdo orë deri në orën 18:00.

Dita 2: gjysmë lugë çaji çdo dy orë deri në orën 18:00.

Dita 3: gjysmë lugë çaji çdo tetë orë

Mos harroni, nëse keni diabet, duhet të konsultoheni me mjekun tuaj përpara se të hani mjaltin.