Highlight Shëndeti

Ushqimet që ndalojnë gërhitjen

ushqimet

Disa njerëz mund të pyesin veten se tek kush ndikon më shumë gërhitja: tek personi që është duke humbur gjumë për shkak të gërhitjes së dikujt tjetër, ose personi i cili aktualisht është duke gërhitur.

Më së paku, gërhitja është një zë i bezdisshëm dhe shpesh i turpshëm që mund të ndërpresë gjumin dhe t’ju mbajë nga pushimi i një nate të plotë.

 

Shikoni ushqimet që do të ndihmojnë në ndalimin e këtij problem.

  1. Peshku;

Nga peshku kemi përfitime të shumta shëndetësore. Në mënyrë të veçantë, peshku me vaj ka sasi të mëdha të antioksidantëve dhe acideve yndyrore omega-3 që janë të njohura për të ulur kolesterolin dhe janë të rekomanduara për një zemër të fortë dhe të shëndetshme.

Ndihmon ata që gërhijnë për shkak se acidet yndyrore në peshq pushojnë fytin dhe zvogëlojnë problemet e frymëmarrjes që lidhen me gërhitësin.

 

  1. Vaj ulliri;

Vaji i ullirit ka shumë acide yndyrore. Ka vetitë anti-inflamatore që luftojnë ato pengesa të tmerrshme që ndodhin brenda natës dhe ndërhyjnë në gjumin tonë.

 

  1. Mjalti;

Mjalti përmban sheqerna natyrale dhe ushqyes të tjerë vitalë që ndihmojnë në luftën kundër betejës gërhitjes.

Mjalti gjithashtu i mban njerëzit nga gërhitja duke prodhuar melatonin, një hormon i cili bindshë rregullon modelin tonë të gjumit. Nivelet e duhura të melatoninës na lejojnë të kemi një gjumë të plotë të natës.

 

  1. Rozmarina;

Përveç që përdoret në shumë receta për shkak të shijes së saj të shijshme, rozmarina në të vërtetë përmirëson shëndetin tonë. Kjo barishte e vogël ka disa prona të fuqishme medicinale – veçanërisht për traktin respirator.

 

  1. Bajamet;

Së fundmi, ky lloj që është i dendur me vlera ushqyese siguron sasi të konsiderueshme të yndyrave të shëndetshme, për të mos përmendur vitaminat dhe mineralet e tjera të pranishme në atë që shumica e njerëzve e konsiderojnë vetëm një meze të lehtë.

Ushqimi i bajameve apo edhe pirja e qumështit të bërë nga bajame, forcon indet e fytit. Sa më shumë që këto inde të forcohet, aq më pak ato preken nga vibracionet e bëra gjatë frymëmarrjes.