Highlight Shëndeti

Uji i ftohtë apo i nxehtë, njëri nga ta po ju dëmton shëndetin

uji

Tashmë të gjithë e dimë që duke pirë uji ne ruajmë shëndetin. Por, ekspertët shëndetësorë pretendojnë se njëri nga ta po ju dëmton shëndetin.

Kur pini ujë të ftohtë, enët e gjakut tkurren, dhe tretja kufizohet.

Uji i ngrohtë ndihmon në shpërbërjen e ushqimit, ndihmon kapsllëkun dhe madje të humbni peshë duke përmirësuar qarkullimin tuaj të gjakut.

Ju ndoshta tashmë e dini se sa e rëndësishme është të pini ujë mjaftueshëm  çdo dite.

Është vlerësuar se trupi ynë është 65% ujë. kur humbim me shume lëngje, dehidrohemi dhe  përjetojmë dhimbje koke, lëkurë të thatë, marramendje dhe lodhje.

Ne rastet  më të rënda, dehidrimi mund të çojë në një humbje të ekuilibrit dhe imunitetit.

Meqenëse uji eshte kaq i rëndësishëm për trupin tonë, besojmë duhet ta keni menduar ndonjëherë së cila është temperature ideale që duhet të ketë uji kur e konsumojmë?

Zakonisht njerëzit preferojnë të pijnë ujë të ftohtë, por duket që kjo nuk është  mënyra më e mirë.

Unik Portal ju sjellë detaje të studimit të Gazetës Evropiane të Kërkimeve Farmaceutike dhe Medicinale që tregojnë se çfarë ndodhë në trupin tonë kur ne pimë ujë të ftohtë:

-Enët e gjakut bëhen më të vogla dhe kufizojnë aftësitë tuaja të tretjes

-Mund të bëjë që trupi juaj të punojë më shumë duke u përpjekur të rregullojë temperaturen e krijuar nga uji i ftohtë, në vend që të punojë për të kthyer ushqimin që e keni ngrënë në energji

-Krijon mukus të tepërt në trupin tuaj dhe rrit gjasat për të sëmurë

-Uji i ftohtë ngrinë yndyrnat në trupin tonë dhe ia bën të vështirë organizimit të që tretë në vecanti yndyrnat e dëshme.

Në anën tjetër duke pirë ujë të ngrohtë ju përmirësoni metabolizmin tuaj.

Kulturat aziatike kanë predikuar të pinë ujë të ngrohtë për mijëvjeçarë.

Praktikat në Mjekësinë Tradicionale Kineze dhe Mjekësia Hindu Tradicionale pohojnë se është e mirë për ju dhe keni efekte të dobishme fiziologjike në rast se konsumoni ujë të ngrohtë në vend të atij të ftohtë.

Pra, pirja e ujit të ngrohtë ose të nxehtë mund të nxisë një metabolizëm të shëndetshëm dhe norma më të shpejta metabolike.

Idealisht, ju duhet të pini gjënë e parë në mëngjes me një spërkatje me lëng limoni, sepse ai mund të

Ju  fuqizoni tretjen dhe konsumimi i ujit të nxehtë edhe një mënyrë e shkëlqyer për të nxjerrë toksina nga trupi juaj.

Koha më e mirë për të pirë ujë të ngrohtë është pas një vakti.

Sipas Shoqatës Britanike Homeopatike, një filxhan me ujë të nxehtë në mëngjes mund të pastrojë edhe stomakun tuaj dhe ndihmën e tretjes.