Highlight Shëndeti

Si të forconi trurin tuaj?

truri

Niveli i lartë stresit ka bërë që njerëzit të jetojnë jo natyrshëm dhe  po ashtu e gjithë kjo ka ndikuar në sistemin e tyre imunitar.

Ky stres mund të ndikojë duke shkaktuar ndjenja ankthi dhe madje edhe depresioni. Pastaj ato shkaktojnë “harresa, konfuzion, vështirësi në përqendrim dhe probleme të tjera që pengojnë aktivitetet tuaja të përditshme”.

Kjo qon tek humbja e memories, dhe stresi vazhdon të shkaktojë edhe dëme të tjera përmes presionit, duke çuar deri tek përballja me sëmundje serioze të zemrës dhe madje edhe kancer.

Ndërkohë që nuk keni gjasa që të shpëtoni plotësisht nga stresi, ka gjëra që mund të bëni për të zbutur pasojat. Dhe një mundësi e mirë për të filluar është dieta juaj.

Shkenca tregon se ajo që hani ose mund të ndihmojë ose të pengojë reagimin tuaj ndaj stresit.

Studimet tregojnë gjithashtu se ushqime të caktuara mund të ndihmojnë në identifikimin e simptomave të veçanta të stresit. Si harresa dhe mjegulla e trurit. Prandaj Unik Portal ju sjell disa nga produktet më të mira natyrore me bazë shkencore dhe ushqime. Të cilat do të ndihmojnë rikthimin e kujtesës tuaj dhe përmirësimin e funksionit të përgjithshëm të trurit.

  1. Shafran i Indisë

Kjo bimë është më e popullarizuara në kuzhinën indiane. Shafrani i Indisë i takon familjes së xhenxhefilit. Ajo ka një histori të gjatë dhe të larmishme të përdorimit mjekësor në mjekësinë tradicionale kineze. Kjo bimë me aromë të butë ka zënë vend në mijëra studime për të mbështetur qindra veprime medicinale dhe farmaceutike. Kur është fjala për shëndetin e trurit dhe kujtesës.

Një studim i vitit 2010 nga Departamenti i Biologjisë dhe Fiziologjisë në Universitetin e Kalifornisë tregon se si kurkumin, përbërës aktiv në shafran, mund të ndihmojë edhe në rastet e dëmtimit traumatik të trurit  nga “rregullimi i molekulave të rëndësishme për riparimin nervor dhe plasticitet “.

Kur është fjala për kujtesën, kurkumini ka veti për të ndihmuar me rastet e sëmundjes Alzheimer (AD).

  1. Qepët

Qepët janë të pasura me përbërës që përmbajnë squfur që ngadalësojnë përkeqësimin e kujtesës që zakonisht lidhet me plakjen. Ato gjithashtu përmbajnë shumë quercetin, një flavonoid gjithashtu i njohur për të zvogëluar humbjen e kujtesës lidhur me plakjen. Në fakt, qepët kanë më shumë quercetin se çaji dhe mollët. Të dyja të cilat janë burime të çmuara të këtij flavonoidi .

  1. Peshku

Peshku, sidomos peshku i yndyrshëm, si: cod i zi, salmoni dhe sardelet, është plot me acide yndyrore esenciale omega-3.   Një studim i vitit 2013 tregon se plotësimi i Omega-3 mund të përmirësojë “njohjen dhe modifikimin e aktivizimit të trurit tek të rriturit e rinj”.  Studime të tjera përputhen, duke treguar se ngrënia e peshkut rregullisht mund të shkojë një rrugë e gjatë për të përmirësuar shëndetin e përgjithshëm të trurit, duke përfshirë kujtesën.

  1. Rozmarina

Rozmarina është një bimë tepër e çmuar në shumicën e kuzhinave botërore. Kjo barishte e fuqishme mund të përmirësojë gjithashtu përqendrimin dhe kujtesën. Në fakt, psikologët në Universitetin Northumbria, Newcastle, tregojnë se thjesht thithja e vajit esencial të rozmarinës mund të rrisë kujtesën tuaj deri në 75 përqind. Një nga përbërësit aktivë në rozmarinë, acidi carnosic, mbron trurin tuaj nga radikalet e lira që janë të lidhura me neurodegjenerimin, AD, goditje dhe madje edhe plakjen normale të trurit .

  1. Vezët

Vezë, përmbajnë sasi të mëdha të choline, një substancë që ndihmon me zhvillimin e trurit. Një studim i vitit 2011 i botuar në American Journal of Nutrition Clinical tregon se njerëzit që konsumojnë vezë janë më të mirë në kujtesë dhe kanë më pak gjasa të tregojnë ndryshimet e trurit të lidhura me çmenduri.

Për më tepër, studime të tjera tregojnë se  konsumimi i vezëve ndihmon në prodhimin e hormoneve të lumturisë, si serotonen, dopaminen etj. Pra, në thelb të ngrënit vezë jo vetëm që mund të përmirësojnë kujtesën tuaj por gjithashtu mund t’ju bëjnë më të lumtur!

 

  1. Arrat

Arrat në përgjithësi, janë të larta në acide yndyrore omega-3, të cilat mund të rrisin shëndetin e trurit. Një studim tregon se të ngrënit  vetëm disa arra në ditë mund të përmirësojë shëndetin tuaj njohës. Arratë gjithashtu kanë nivele të larta të antioksidantëve, vitaminave. dhe mineralet e lidhura me përmirësimin e vigjilencës mentale.

 

  1. Çokollatë e errët

Tani keni një arsye të bazuar në shkencë për ta shoqëruar një  birrë me  çokollatë. E vetmja gjë që duhet të dini se është se ajo duhet  të jetë çokollatë e errët. Në fakt, çokollata e zezë është në të vërtetë një “super-ushqim” kundër plakjes, anti-inflamatore për trurin dhe trupin tuaj! Çokollata e errët është një burim kryesor i antioksidantëve dhe kafeinës, e cila mund të rrisë nivelin tuaj të përqendrimit dhe të mprehë kujtesën tuaj sipas studimeve.

  1. Avocado

Avocadot janë në fakt një nga frutat më të shëndetshme që mund të hani. Ato përmbajnë yndyrë, që rregullon nivelet e sheqerit në gjak dhe përmirëson funksionin kognitiv, sidomos kujtesën dhe përqendrimin. Gjithashtu ndihmon në parandalimin e forcimit të enëve të gjakut për të siguruar furnizimin e duhur të gjakut në zemrën dhe trurin tuaj.

  1. Brokoli

Brokoli është një nga ushqimet më të mira të trurit që mund të hani sipas studimeve. Është e pasur me vitaminë K që ndihmon për kujtesën . Ajo është gjithashtu plot me antioksidantë të fuqishëm si vitamina C-vetëm 1 filxhan brokoli ju jep 150 për qind të konsumit tuaj të rekomanduar ditor!

 

10.Çaj jeshil

Çaji jeshil jo vetëm që ndihmon në humbjen e peshës. Në uljen e ankthit dhe madje ndalimin e rritjes së qelizave të kancerit, por mund të rrisë ndjeshëm kujtesën.  Studimet tregojnë se konsumimi I çajit jeshil mund të intensifikojë “bashkëveprimin midis lobeve frontale dhe parietale të trurit tuaj, duke rezultuar në një aftësi më të lartë për të kujtuar informacionin.

Këto ishin disa mënyra si të forconi trurin tuaj.