Highlight Kura natyrale Shëndeti

Si të bëni limonadë me shafran për të lehtësuar stresin dhe ankthin?

limonadë

Si të bëni limonadë me shafran për të lehtësuar stresin dhe ankthin?

Ju mund të keni dëgjuar për ‘”curcumin”, një erëz që është përfshihet në të gjitha ushqimet indiane. Por, ju mund të mos  e dini se kjo është një erëz shumë e fuqishme natyrore.

Shumë studime shkencore  kanë vërtetuar se kjo erezë ka:

– veti të forta anti-inflamatore;

– antioxidant i fuqishëm;

Si rezultat i efekteve funksionale pozitive të curkuminit në tru dhe trup, besohet se i shërbejnë një roli të rëndësishëm si:

– substancë anti-plakje;

– një agjent neuroprotektiv;

– një trajtim natyral për artrit;

– një terapi efektive plotësuese për trajtimin e  kancerit

Mirë, tani jemi të vetëdijshëm se shafrani dhe curcumi mund të ndihmojnë në reduktimin e simptomave të ankthit dhe depresionit.

Pra, çfarë tani?

Epo, tani është koha për të bërë një  limonade  me shafran indie

Ja se çfarë do t’ju nevojitet:

– 5 gota ujë;

– 4 lugë rrënjë shafran i freskët i integruar;

– 3 lugë mjaltë të papërpunuar;

– 2 filter qaji xhenxhefil;

– ½ filxhan lëng limoni të freskët;

– ½ filxhan lëng portokalli (opsional – për shije)

Ja çfarë duhet të bëni:

  1. Vlo 5 gota ujë;
  2. Vendosi rrënjët e shafranit dhe xhenxhefilin e grirë në një kavanoz;
  3. Hidh ujë të zier në kavanoz. Përziej lehtë rreth 10 minuta;
  4. Shto mjaltin kur masa nis të ftohet;
  5. 5.Kulloni përzierjen dhe shtoni lëng limoni dhe portokalli për shije më të mirë./UnikPortal/