Highlight Lifestyle Modë & Bukuri

Rregulla të kujdesit të lëkurës që ndihmojnë gratë koreane duken kaq të reja

lëkurës

Në Kore, ata thonë “ju mund të gënjeni në lidhje me moshën tuaj, por lëkura juaj nuk gënjen”. Ekspertët shpesh përdorin fjalën “revolucionare” kur flasin për kujdesin e lëkurës nga koreanet. Lëkura e bukur e tyre ka pushtuar industrinë e bukurisë  kohë më parë dhe vazhdon të fitojë gjithnjë e më shumë admirues.  Kujdesi Korean i lëkurës ka disa truqe dhe përdorime të disa përbërësve novatorë dhe kur kombinohen ato krijojnë një sistem që është shumë unik dhe shumë efektiv.

A keni pasur mjaft trajtime fytyre dhe nuk po i vëreni ndryshimet?

Ne në Unik zgjodhëm disa këshilla dhe truqe që janë shumë të njohura në industrinë e bukurisë koreane, që  do t’ju ofrojnë lëkurë të shkëlqyer  dhe të shëndetshme.
  1. Pastrimi i lëkurës

Rregulli kryesor për të pasur një lëkurë të shëndetshme dhe pa rrudha është pastrimi i saj në disa hapa. Fillimisht lani fytyrën tuaj me një shampo lëkure dhe pastaj shpëlajeni me ujë, derisa siguroheni që fytyra e juaj është pastruar mirë. Hapi i dytë është që të përdoret pastrues me bazë uji që heq të gjitha mbetjet e bazuara në ujë si djersa dhe papastërtitë. Herë pas here, mund të keni nevojë për pastrim më të thellë për të hequr qelizat e vdekura të lëkurës.

  1. Masazh fytyre

Masazhi  stimulon nyjet limfatike dhe kjo ndihmon në parandalimin e plakjes duke promovuar qarkullimin e gjakut. Masazhi bëhet  shpesh përgjatë linjës V, në zonat e sipërme dhe midis syve, dhe rreth gojës për të parandaluar rrudhat.

  1. Hidratimi

Nëse dëshironi të përfitoni nga procesi hidratues dhe të lejoni që çdo larje apo krem ​​të depërtojë plotësisht në poret tuaja, sigurohuni që këtë ta bëni pas dushit, sapo të thahet lëkura. Meqë poret tuaja hapen derisa ju  bëni dush , është mirë që të aplikoni hidratues menjëherë pasi dilni nga uji.

  1. Vitamina C

Vitamina C ushqen lëkurën e thatë, pronat e saj antioksiduese pastrojnë lëkurën e lodhur dhe e ndihmojnë të shkëlqej të duket e freskët dhe stimulohet qarkullimi i gjakut. Acidi i  limonit punon për mrekulli për zvogëlimin e poreve tuaja dhe eliminimin e papastërtive të tjera.Limo do të lërë lëkurën tuaj të ndritshme dhe të qartë.

  1. Xhenseni

Xhenseni është një barishte medicinale e gjetur në rrënjët e bimës Xhensen Panax. Përmban përbërje të njohura si xhinsenoside që mendohet se janë përgjegjëse për vetitë medicionale. Ajo vepron si një antioksidant, parandalon plakjen, mban elasticitetin e lëkurës dhe zgjat jetëgjatësinë e qelizave të lëkurës. Xhenseni është gjithashtu shumë efektiv në rritjen e prodhimit të kolagjenit në dermën e lëkurës.

  1. Acidi Hyaluronik

Teksa plakemi, prodhohet më pak sebum dhe procesi i plakjes së lëkurës përshpejtohet për shkak të uljes së lagështisë. Acidi Hyaluronik është një përbërës i shkëlqyeshëm i lagështirës, ​​ndihmon në ruajtjen e lagështisë në lëkurën tuaj dhe përmban vetitë e dobishme për lëkurën tonë.

  1. Mbrojtja UV

Ekspozimi UV është një nga shkaqet kryesore të plakjes së parakohshme pasi prodhimi i kolagjenit zvogëlohet në dermis kur lëkura juaj është e ekspozuar ndaj rrezet UV për një kohë të gjatë dhe kjo rezulton në lëkurë më të hollë dhe në shfaqjen e rrudhave. Krema me factor mbrojtës nga rrezet e diellit është një  domosdoshmëri sipas rregullave të kujdesit tek gratë koreane.

  1. Kolagjen

Kolagjeni është një lloj proteine ​​që ofron strukturë për lëkurën tuaj. Është si një kornizë që mban të gjithë ndërtesën së bashku dhe pa atë kornizë, e gjithë ndërtesa do të binte veç e veç. Kolagjeni ndihmon në ruajtjen e elasticitetit të lëkurës dhe e bën lëkurën më të shkëlqyeshme. Lëkura që i mungon  kolagjeni bëhet e zbehtë dhe fillon të humbasë plotësinë dhe vendosmërinë. Për fat të keq, me moshën, prodhimi i kolagjenit ngadalësohet në mënyrë drastike. Kjo është arsyeja pse serumet e kolagjenit luajnë një rol shumë të rëndësishëm në procesin e anti-plakjestek femrat koreane.