Highlight Modë & Bukuri

Receta e gjyshes për rritjen e flokëve

receta

Për të pasur flokë të fortë dhe me shpejtësi në rritje, nevojitet shumë kohë dhe tretmane të ndryshme e kjo me siguri që është shqetësuese për shumë njerëz anembanë botës.

Megjithatë, trajtimet e sallonit mund të jenë mjaft të kushtueshme. Hudhra mund të ndihmojë në parandalimin e humbjes së flokëve, si dhe të ndihmojë rritjen e flokëve më shpejt. Kjo është për shkak se hudhra ka elemente të rëndësishme në të, si bakër, selen, squfur dhe vitaminë C. Këto elemente janë thelbësore për shëndetin e flokëve. Për shembull, bakri ndihmon flokët të rriten më shpejt, ngjall flokët dhe e bën ngjyrën më të gjallë.

Shiko se si mund të përzihet hudhra për rritjen e flokëve tuaj.

1. Përziej vajin e kokosit me hudhrën; Shtyp disa thelbinj hudhër dhe përziej me vaj kokosi. Ngroheni përzierjen për disa minuta. Pas ftohjes, vendosni përzierjen në kokën tuaj dhe masazhoni atë në flokë. Përdoreni këtë metodë dy deri në tre herë në javë për të parë rezultate më të mira.

 1. Shtojini hudhër Shamponit dhe / ose Kondicionerit tuaj;Mënyra më e thjeshtë për të shtuar hudhër në flokë është shtimi i saj në shampon dhe kondicioner. Për një kondicioner natyror, përdorni mjaltë dhe lëng hudhër. Xhenxhefil mund të shtohet për të neutralizuar erën e hudhër. Është e rëndësishme të theksohet se ky shampo nuk duhet të përdoret më shumë se dy herë në muaj, sepse duke përdorur më shumë se kjo do të thajë flokët dhe lëkurën e kokës.

  3. Përzierje me vaj ulliri;

  Vendosni thelbinjët e hudhrës direkt në vaj ulliri. Lejoni të mbushni përafërsisht një javë. Pastaj, zbato direkt mbi kokë para se të shkoni për të fjetur. Lani flokët dhe lëkurën e kokës në mëngjes në mënyrë që të promovoni rritjen e flokëve dhe parandaloni humbjen e flokëve.

  4. Përdor vajin e hudhrës;

  Vaji i hudhrave mund të blihet edhe në supermarket. Megjithatë, është shumë e lehtë për t’u bërë. Thjesht copëtojeni hudhrën dhe vendosni në vaj ulliri për të paktën dy javë.

  6. Aplikimi i drejtpërdrejtë i hudhrës;

  Hudhra mund të shtypet dhe lëngu mund të masazhohet drejtpërdrejt mbi kokën dhe flokët. Pasi të aplikohet, lini disa minuta dhe pastaj lani, si normal, me shampo dhe kondicioner.