Highlight Kura natyrale Shëndeti

Pse vaji Origano është ideal për dhimbjet e fytit!

Origano

Po sikur t’ju  themi se një nga trajtimet  më të mira për ftohjet dhe problemet e fytit është në kuzhinë tuaj?

Nuk po flasim për ilaçet që merrni në farmaci. Ne po flasim për një erëzë shumë të përdorur: Oregano.

Çaji i përfituar nga Origano dhe vaji i saj janë plot me  veti të  dobishme për shëndetin tuaj.

Vaji Origano është  antibakterial, antiseptik dhe ka shumë veti shëruese.

Ajo mund të mbrojë sistemin tuaj imunitar nga sulmet virale dhe bakteriale, duke parandaluar një larmi të madhe sëmundjesh. Për më tepër, përmban disa vajra të paqëndrueshëm me vetitë anti-fungale, carminative dhe diuretike.

Vitaminat që përmbajnë janë vitaminat A, C dhe E, si dhe magnez, hekur, kalium, zink dhe kalcium.

Ja si ta përgatitni çajin:

përbërësit

– 1 lugë gjelle gjethesh të thata;

– 2 gota uji.

 Udhëzime

Vlo ujë në tenxhere.

Pasi të jetë ngrohë mjaftueshëm, shtoni gjethet e thata dhe lëreni ashtu për disa minuta.

Ndaleni temperaturen dhe lëreni ashtu për një kohë.

Ju duhet të pini 2 gota të kësaj çaji në ditë në mënyrë që të përmirësoni shëndetin tuaj të përgjithshëm.

Ndërsa kur është fjala për vaj Origano , procedura e përgatitjes është pakëz më e vështirë!

Merrni tri lugë origano të tharë dhe vendosni në një qese (filter). Vendosni në një kavanoz dhe shtoni vaj ulliri ekstra i virgjër. Përzieni dhe lëreni për tri ditë në frigorifer. Këtë përzierje përdoreni shtatë ditë të përzier me ujë.