Highlight Kura natyrale

Pini këtë çaj çdo natë për të trefishuar humbjen e peshës !

çaj

Uji Jeera, i përgatitur nga farat e Jeera-s në ujë të valë, ka një vlerë të mirë medicinale. Në këtë shkrim, ne do t’ju tregojmë se si ta bëni ujin e Jeera për humbje peshe dhe është përfitime të mundshme shëndetësore.

Për shumicën e njerëzve, humbja e disa kilogramëve shtesë nuk është e lehtë. Ajo kërkon përkushtim, disiplinë dhe një mendje të fortë.

Në mënyrë që të humbni  peshë ju duhet të zvogëloni marrjen e kalorive dhe të rrisni sasinë e ushtrimeve.

Por a e dini se ka disa ushqime që gjithashtu mund t’ju ndihmojnë të përmbushni qëllimet tuaja? Qimnon, për shembull, është përdorur nga shumë njerëz dhe ka ndihmuar në udhëtimin e humbjes së peshës.

Një studim i kryer në Iran për tre muaj i ndau të gjithë pjesëmarrësit në dy grupe ku secili grup konsumonte të njëjtën sasi kalori në ditë (nga të njëjtat ushqime). Dallimi i vetëm në mes të secilit grup është se njëri nga grupet kishte një lugë të plotë të çajit të qumështit të përzier në kosin e tyre, ndërsa tjetri kishte kos të thjeshtë.

Pas tre muajve njerëzit në grupin me kosin e qumështit humbën tri kilogramë shtesë dhe ulën përqindjen e tyre të yndyrës tri herë më shumë se grupi tjetër.

Megjithatë, ato nuk ishin të vetmet përfitime: nivelet e triglicerideve në gjakun e tyre dhe kolesterolin e tyre u zvogëluan gjithashtu.

Ja çfarë duhet të bëni:

përbërësit

2 lugë çaji fara qimnon;

1 filxhan ujë;

Udhëzime

Vlo ujin,shto farat. Lëreni të zihen për 10 minuta, derisa farat e absorbojnë ujin.Është e rekomanduar që të pini këtë ujë çdo natë para se të shkoni në shtrat.