Highlight Receta

Patate të ëmbla të pjekura, recetë e lehtë dhe e shijshme

patate

Patatet e ëmbla përmbajnë antioksidant të veçantë që kanë demonstruar veti dhe  përfitime kundër kancerit. Kombinuar me shafran të Indisë, hudhër dhe piper të kuq, është një ushqim i shkëlqyer i shëndetshëm.

Për këtë recetë me patate të ëmbla përdor patate të ëmbla të portokalltë, të cilat mund të jenë një nga burimet e patejkalueshme të natyrës së beta-karotenit. Disa studime të kohëve të fundit kanë treguar aftësinë më të lartë të patateve të ëmbla për të rritur nivelet e vitaminës A.

Patatet e ëmbla janë në dispozicion në shumë vende gjatë gjithë vitit. Aftësia e tyre për të na dhënë një antioksidant të rëndësishëm si beta-karotene i bën ata një antioksidant të shkëlqyer.

Kjo recetë e shëndetshme gjithashtu përmban shafran të Indisë. Curcumin është përbërësi kryesor aktiv në shafran të Indisë. Ajo ka efekte të fuqishme anti-inflamatore dhe është një antioksidant shumë i fortë.

Dhe gatimi me hudhër ndihmon për të parandaluar dhe zvogëluar ashpërsinë e sëmundjeve të zakonshme si gripi dhe ftohja e zakonshme.

Thjeshtë qëroni patatet, preni në feta të holla, dhe hidhni në një për përzierje. Shtoni vaj ulliri, shafran, pluhur hudhre, dhe përzieni mirë. Futni në furrë.

Koha e përgatitjes është vetëm 20 minuta ndërsa juve ju mbetet ti shijoni!

Kjo ishte receta me patate të ëmbla. Ju bëftë mirë!