Highlight Lifestyle

Mos u mashtroni më! Këto janë vajrat më të mira për flokët, lëkurën dhe thonjtë tuaj!

Vajrat esenciale zakonisht përdoren si aromaterapi, por ky nuk është përdorimi i tyre i vetëm.

Në Unik kemi shkruar shpesh receta për dobitë e disa  vajrave.

Një pikë e një vaji esencial është një shumëllojshmëri e gjerë e vitaminave dhe mikroelementeve.

Kjo është arsyeja pse vajrat janë përdorur gjithmonë në trajtimet e bukurisë. Në anën tjetër, këta vajra kushtojnë shumë më lirë se shumica e produkteve kozmetike që gjejmë në dyqane, farmaci dhe super markete.

Por, cilët janë vajrat që bëjnë kujdes të veçantë në trajtimin e lëkurës dhe bukurisë tuaj?

Ja lista e përpiluar nga Unik, bazuar në shumë studime shkencore të kryera në vitet e fundit, sa i përket efekteve dhe benefiteve që sjellin këto vajra.
  1. Vaj Jojoba
  2. Vaji i Shegës
  3. Vaji i Bademit
  4. Jojoba
  5. Vaji karrotës
  6. Vaji i mMkademias
  7. Vaji i Temjanit
  8. Vaji Rosehip

Ka shumë mënyra të tjera për të trajtuar flokët, lëkurën dhe thonjtë, me ndihmën e vajrave. Trajtimet mund të bëhen përmes maskave ​​dhe masazhave.

Për rezultate më të mira në flokë, mbështillni  flokët në një peshqir dhe lëreni vajin të veprojë në të për më shumë se 1 orë.

Në thonj, le të veprojë vaji në mes 15 deri në 20 minuta, dhe fshijeni pastaj me pambuk.

Vajrat esenciale, si dhe kozmetika, mund të kenë disa kundër indikacione, prandaj informohu mirë para se t’i përdorni ato.