Highlight Kura natyrale

Merrni këta dy përbërës para se të shkoni në shtrat dhe kurrë nuk do të zgjoheni të lodhur

gjumë

Gjithkush e di se sa e rëndësishme është të gjesh një bësh gjumë cilësor.

Kohëzgjatja e gjumit është zvogëluar prej 8 orë në 6-7 orë për shkak të jetës dinamike që bëjmë sot. Edhe pse nuk duket si serioze për shumicën prej nesh, ajo ka efekte të mëdha në trup.

Gjatë ditës trupi juaj duhet të qëndrojë i zgjuar dhe i vetëdijshëm për gjithçka që ndodhë rreth jush, dhe për të menaxhuar atë, ajo ka nevojë për masën e duhur të kohës për të fjetur, për t’u rimëkëmbur dhe për të rivitalizuar në mënyrë që të vazhdojë me të njëjtën ritëm nga ditën e ardhshme përsëri.

Shumica e njerëzve mendojnë se gjëja më e keqe që mund t’u ndodhë atyre është kur nuk kanë fjetur mjaftueshëm dhe fakti që ata do të jenë të lodhur edhe gjatë një dite tjetër.

Shëndeti dhe mungesa e gjumit

Mungesa e gjumit dhe e pushimit mund të çojë në shumë sëmundje dhe infeksione dhe mund të ndikojë në mirëqenien e përgjithshme të një personi. Sipas hulumtimeve, njerëzit që nuk marrin gjumë të mjaftueshëm, që konsiderohet të jenë më pak se 6 orë në natë, janë të ekspozuar ndaj rrezikut të sëmundjes koronare.

Puna, rrethanat familjare, rastet e tanishme dhe variablat e tjerë karakteristikë për këtë epokë po sjellin shumë shqetësime dhe nervozizëm. Inovacionet që janë në dispozicion në këtë periudhë kohe ndikojnë në ciklet tona të pushimit pa na vënë në dukje.

Në treg, ka shumë ndihmesa të gjumit lehtësisht të disponueshme, por ato nuk prodhohen në mënyrë të natyrshme dhe mund të shkaktojnë mbështetje në disa individë. Siç e dini, Unik Portal ëhstë  këtu për të ofruar një zgjidhjet më të mira që vijnë nga “Nëna Natyrë”.

Është fjala për një përzierje është bërë nga vetëm dy përbërës dhe është çelësi për të gjetur një gjumë të mahnitshëm të natës. Ndihmon ju dhe trupin tuaj që të ngriheni dhe të rivendoseni nga dita e vështirë dhe të përgatiteni për ditën pasuese.

Përbërësit e domosdoshëm:

një lugë çaji me kripë të kuqe himalaje
5 lugë mjaltë të papërpunuar, natyral

Përzieni këto dy përbërës dhe vendoseni përzierjen në një kavanoz xhami. Ju mund të përdorni çdo sasi të këtyre përbërësve, ju vetëm duhet të jenë të kujdesshëm që ata janë të përziera në këtë proporcion prej 1: 5 për kripë himalaje dhe mjaltë.  Mënyra e konsumimit është gjithashtu shumë e thjeshtë: duhet të marrësh vetëm një sasi të vogël të kësaj përzierjeje dhe ta vendosësh nën gjuhën çdo natë para se të shkosh të fle. Le të shpërbehet normalisht.

Kjo përzierje e bërë me kripë dhe mjaltë konsiderohet të nxisë prodhimin e serotoninës, gjë që na mban larg nga ankthi dhe na siguron pushimin më efikas. Ju mund ta provoni këtë recetë dhe do të jeni në gjendje të shkoni në shtrat në mënyrë paqësore në mbrëmje duke e ditur se trupi juaj do të rifreskohet dhe do të përgatitet për sfidat e përditshme.

Mos harroni të ndani me miqtë dhe familjen tuaj në Facebook, pasi që mund t’i ndihmoni dikujt me vështirësi për të bërë gjumë të rehatshëm!