Highlight Receta

Makarona në salcë me kërpudha

makarona

A jeni adhurues i kombinimeve të ndryshme të pastave? Ky padyshim është një ndër kombinimet më të shijshme që keni provuar ndonjëherë.

Makaronave kremoze me kërpudha vështirë që mund ti rezistojë ndonjëri. Prandaj provojini ato!

Përbërësit:

50 gr kërpudha;

1 qepë e copëtuar;

1 thelpinj hudhre;

Majdanoz i copëtuar;

30 ml verë të bardhë;

Kripë dhe piper.
Vendos hudhër dhe qepë një tigan me vaj ulliri, shtoni kërpudhat dhe verën e bardhë. Lërini kërpudhat të piqen mirë për disa minuta. Pas gatimit mjafton të shtoni kripën dhe piperin në bazë të shijes tuaj. Në të njëjtën kohë vendosni makaronat për vlim. Pasi makaronat të jenë gati vendosni me pak ujë të mbetur në pjatë dhe ktheni salcën e përgatitur me kërpudha. Nëse dëshironi që pastat e juaja të jenë më kremoze atëherë mund të shtoni tek kërpudhat edhe krem hopla.