Highlight Të tjera

Lloji i gjakut B tabela ushqyese: çfarë të hani dhe çfarë të ndaloni

llojet e gjakut B

Një dietë e tipit B të gjakut mund të bëjë një ndryshim të madh në stilin tuaj të jetesës. Gjaku është më shumë se forca e lëngshme e jetës që kalon nëpër venat tona – kjo mund të jetë çelësi për të përcaktuar se si të ushqejmë më mirë trupin për shëndet optimal.

Antigjenet janë ato që përcaktojnë llojin e gjakut që keni; mjaft interesant, njerëzit me llojin e gjakut O nuk kanë antigjenë, gjë që është një mënyrë e dobishëm për ta kujtuar atë.

Ju që i përkisni grupit të gjakut B duhet të shmangni:

Mishin e shpendëve, mishin e derrit, artichoket, avokadot, shegën, domatet, dathin amerikan, misrin, akulloren, dardhat, misri, ullinjtë, kungujt, rrepka e bardhë, avokado, pjepri, shega.

Ushqimet që mund të hani:

Mishi kuq, mushkëri, mish i deles, mish qengji, mish lepuri, zarzavate,rrepka të kuqe, tranguj, brokoli, karota, kumbulla, patëllxhan, qumësht, banane, kos, djath, lakër, shpagrujt, selino, cilantro, kopër, hudhër, radhiqe,xhenxhefil, marule, majdanoz, patate e ëmbël, molla, kajsitë, boronicat, vishnjet, fiqi, hurmat, kivi, pjepri, pjeshkat,dardhat, mjedrat, luleshtrydhet, mandarinat, shalqiri,gjizë, qumësht, djath dhie, kefir.