Highlight Kura natyrale Shëndeti

Lëngu i rrushit të thatë ndihmon në shëndetin e mëlçisë

rrushi i thatë

A e dini se lëngu i përfituar nga rrushi i thatë  mund të jetë i shumë i rëndëisshëm për shëndetin tuaj?

Ai bën mirë për çdo organ të trupit e në vecanti për mëlçinë tuaj.

Ky lëng ndihmon disa procese biokimike në mëlçi, të cilat e ndihmojnë mëlçinë ti largojë helmet nga qarkullimi i gjakut.

Nëse ndjek këshillat  tona ju  në vetëm katër ditë do të keni tretje më të mirë dhe do të ndiheni më energjik.

Përfitimet lëngut të rrushit

Këshillohet të hahet rrush të thatë në mëngjes për t’u kujdesur më mirë për zemrën tuaj, për të hequr qafe kolesterolin , për të ulur nivelin e triglicerideve dhe për të ndaluar kapsllëkun.

Rrushi i thatë është një nga burimet më të mira për antioksidantë. Kjo për shkak se rrushi i tharë përmban bioflavonoide që ndihmojnë në mbajtjen e trupit të sigurt nga radikalët e lira dhe sëmundje të ndryshme. Rrushi dhe lëngu i rrushit janë përdorur për shumë vite për të ndaluar sëmundjet e zemrës dhe të mëlçisë.

Lëngu i rrushit për mëlçinë dhe veshkat

Mëlçia dhe veshkat janë organe të rëndësishme. Ato ndihmojnë në pastrimin e gjakut duke larguar të gjitha helmet që grumbullohen në trup dhe që  shkaktojnë shsumë sëmunduje. Por ndonjëherë, mëlçia dhe veshkat mund të ngadalësohen si fajtor i ushqimeve që konsumojmë.

Nëse pini lëng të bërë nga rrushi i tharë për katër ditë, një herë në muaj ju mund të ndihmoni mëlçinë tuaj që rifunksionalizohet dhe të kryej funksionet  e saj me sukses.

 

Si të përgatitni lëng nga rrushi I thatë ?

përbërësit:

– 2 gota ujë (400 ml)

– 150 gram rrush të thatë Përgatitja

Sigurohuni që të zgjidhni rrush të thatë cilësor. Shikoni për rrush të thatë që kanë një ngjyrë të errët, dhe jo shumë të  butë.

Lani rrushin dhe pastaj vendosni në një enë për zierje. Shtoni ujë të nxehtë dhe lërëni lë të vloj për 20 minuta. Largojeni nga zjarri dhe lërëni të pushojë një natë.  Në mëngjes, kulloni ujin nga rrushi dhe pataj ngroheni për ta pirë. Sigurohuni ta pini 30 minuta para se të hani mëngjes.

Mos harroni të përserisni këtë veprim  për katër ditë.