Highlight Kura natyrale Shëndeti

Ky lëng i shijshëm do t’ju ndihmojë në parandalimin e sëmundjes së zemrës!

shega

Shega, e cila konsumohet gjerësisht në Lindjen e Mesme, gradualisht po bëhet më popullore për shkak të përfitimeve të shumta.

Një studim i botuar në revistën “Atherosclerosis” ka treguar se ekstrakti i shegës mund të parandalojë dhe madje të kthejë trashje progresive të arterieve tuaja për shkak të grumbullimit të yndyrës, e cila është shkaku numër një i problemeve të zemrës.

Ky frut ka treguar se është në gjendje jo vetëm të përmirësojë rrjedhjen e gjakut në pacientët me probleme të zemrës, por edhe të zvogëlojë ënjtjen dhe presionin e lartë të gjakut. Për më tepër, ajo mund të ndihmojë në zvogëlimin e sasive të tepërta të triglicerideve, të cilat shkaktohen nga zakone të këqija të hahet. Normalizimi i nivelit të triglicerideve mund të ndihmojë në shmangien e sulmeve të zemrës dhe problemeve të tjera të zemrës.

Shega mund të mbrojë shëndetin tonë  kardiovaskular duke rritur oksidin nitrik, i cili ndihmon në përmirësimin e funksionimit të qelizave endoteliale të pranishme në muret arteriale. Oksidi nitrik i tregon muskujt të relaksohen, duke rritur rrjedhjen e gjakut në arteriet dhe venat. Gjithashtu redukton lezionet në muret e venave, gjë që ndihmon në parandalimin e zhvillimit të aterosklerozës.

Konsiderohet të jetë një nga burimet më të mira të antioksidantëve, që përmban më shumë se çaj jeshil dhe verë të kuqe. Këto substanca luajnë një rol të rëndësishëm në reduktimin e rrezikut të sëmundjeve të zemrës.

Shega është gjithashtu një antibiotik natyral dhe lëngu i saj  redukton kolesterolin, ngadalëson plakjen dhe osteoporozën, dhe forcon sistemin  imunitar, duke na mbrojtur nga tumoret dhe sëmundjet degjeneruese.

Për këtë arsye dhe shumë të tjerë, shegë konsiderohet të jetë një fryt super dhe një studim në UCLA e vendos atë në krye të listës se pemëve më të shëndetshme.

Ja si të bëni një lëng shege të shijshëm:

2 ose 3 shegë;

12 gjethe të pastra nenexhik;

Akull (opsionale).

Udhëzime

Filloni duke hequr lëvozhgën nga shegët. Pastaj shtypni dhe përzieni.

Kur është e përzier mirë,shtoni gjethet e nenexhikut dhe përzieje përsëri. Nëse dëshironi, mund të shtoni akull dhe një copë limon.

Është e rëndësishme të theksohet se shega mund të ndërveprojë me disa ilaçe, siç janë ilaçet që rregullojnë presionin e gjakut, antikoagulantët, holluesit e gjakut dhe ilaçet e kolesterolit. Nëse jeni duke marrë ndonjë nga këto barna ose keni ndonjë problem shëndetësor, bisedoni me mjekun tuaj përpara se të pini këtë lëng.