Highlight Kura natyrale Shëndeti

Kontrollo diabetin me vetëm një vezë!

diabeti

Nivelet e sheqerit në gjak në trupin tuaj rriten pas çdo herë që hani diçka, veçanërisht nëse jeni diabet tip 2 ose rezistent ndaj insulinës.

 

Nuk është e lehtë të marrësh nën kontroll nivelet e sheqerit në gjak.

 

Duke pasur sheqer të lartë të gjakut është e rëndësishme për ta marrë seriozisht, pasi ajo mund të shkaktojë disa çështje serioze shëndetësore.

 

Nëse keni sheqer të lartë të gjakut për një kohë të gjatë, mund t’ju shkaktojë më shumë rrezik për sëmundje të zemrës, goditje në tru, sëmundje të veshkave, probleme të vizionit dhe probleme të sistemit nervor.

Për fat të mirë, ka shumë ushqime që mund të konsumoni, të cilat do t’ju ndihmojnë për të kontrolluar nivelet e sheqerit në gjak natyrisht, pa ilaçe. Një ilaç i tillë përmban vetëm tre përbërës për të mbajtur stabilitetin e sheqerit në gjak.

Do t’ju duhet:

– Uthull i mollës;

– Ujë.

– Vezë të ziera.

 

Vezët e ziera të forta janë të mrekullueshme nëse keni diabet sepse janë aq të larta në proteina. Proteinat në vezë ju ndihmojnë të ndiheni të plotë pa shkaktuar që sheqeri i gjakut të rritet shpejt. Proteina ngadalëson sistemin tuaj të tretjes dhe thithjen e glukozës në trupin tuaj. Kjo është jashtëzakonisht e dobishme për njerëzit me diabet.

Uthulla e mollës e bën trupin tuaj më të ndjeshëm ndaj insulinës dhe ndihmon trupin tuaj që të mos rritet shpejt sheqeri i gjakut. Kjo është veçanërisht e vërtetë pasi të hahet ushqimi që është i lartë në niseshte. Si ta bëni:

 

– Zieni një vezë në mbrëmje dhe qëroje atë;

– Shpo vezën 2-3 herë duke përdorur një kruese dhëmbësh.

– Vendoseni vezën në një kavanoz dhe derdhni uthull të mjaftueshme mbi të në mënyrë që ajo të jetë plotësisht e mbuluar.

– Mbylle kavanozin dhe lejo atë të qëndrojë brenda natës në frigoriferin tuaj.

– Të nesërmen, pini një gotë me ujë të ngrohtë dhe hani vezën tuaj.

– Përsëriteni këtë çdo ditë.

 

Së shpejti, do të vini re se nivelet e sheqerit në gjak janë përmirësuar dhe janë më të stabilizuar.