Highlight Kura natyrale Shëndeti

Hudhra dhe qepa mund të rikthejnë dëgjimin!

A keni vënë re kohët e fundit se po dëgjoni më ndjeshëm, sikur ju ka humbur dëgjimi i qartë. Nëse mendoni se  aftësia juaj për të dëgjuar dialogët dhe tingujt është reduktuar ndjeshëm gjatë viteve, me siguri ju po përjetoni një lloj humbjeje dëgjimi.

Lajmi i mirë është se disa përbërës natyral mund të ndihmojnë në parandalimin dhe madje edhe në humbjen e dëgjimit.

Qepët, për shembull, konsiderohen të jenë një ilaç i fuqishëm natyror për ata që vuajnë nga humbja e dëgjimit.

Një tjetër përbërës është hudhra, e cila konsiderohet nga shumë njerëz të jetë  tepër e rëndësishme për dëgjimin dhe  veshët tuaj.

Këtu është një recetë që përbehet nga këta dy përbërës dhe rekomandohet shumë për njerëzit që duan të përmirësojnë dëgjimin e tyre:

përbërësit

-Disa thelpinj hudhre;

-Një lugë gjelle vaj ulliri;

-15 ml lëng qepësh;

-Garza të sterilizuara ose pambuk;

Udhëzime

Hidhni vajin e ullirit në një gotë. Pastaj shtrydh thelpinjtë e hudhrës, të lëshojnë lëngun e tyre. Përzieni lëngun e  hudhrës me lëngun e  qepës dhe vajin e  ullirit. Për këtë recetë mund të përdorni edhe ndonjë blender ose shtrydhëse frutash.

Rekomandohet që të derdhni 3 deri në 4 pika të kësaj përbërje në  secilin vesh duke përdorur një kapak. Pas aplikimit, mbuloni veshtë me garzë ose topa pambuku

Është e rëndësishme të mbani mend se kjo recetë nuk është një zgjidhje për të gjitha llojet e humbjeve të dëgjimit. Në raste kur hetoni se dëgjimi juaj është dobësuar shumë, zgjidhja  duhur është të shkoni tek doktori.