Highlight Ushqehu shëndetshëm

Ekspertët tregojnë 10 ushqimet më të shëndetshme në botë

ushqimet

Ushqimet që ju zgjedhni të hani tregojnë se si do të ndiheni më vonë.

A do të ndiheni më të lodhur apo përplot energji, a do të humbni peshë apo do të shtoni e shumë të tjera.

Se cilat janë këto ushqime mbetet të lexoni listën e 10 ushqimeve më të shëndetshme në botë.

Ekspertët tregojnë 10 ushqimet më të shëndetshme në botë!

1. Bajamet;

Bajamet përveç që janë shumë të shijshme kanë edhe shumë vlera ushqyese.

2. Avokado;

100 gram avokado përmban 12 gram yndyrna të shëndetshme, që ndihmojnë në uljen e kolesterolit të dëmshëm në gjak.

3. Brokoli;

Brokoli është një ndër ushqimet më të balancuara. Ka në përbërje fibra, calcium, vitamin A, C dhe K.

4. Boronicat;

Boronicat llogariten si antioksidantët më të fortë.

5. Spinaqi;

Spinaqi është i paketuar me vitamin A dhe C. Është po ashtu një burim i mirë i magneziumit.

6. Patatet e ëmbla;

Patatet e ëmbla janë burimi më i mirë i beta-carotene që kthehet në vitamin A në organizmin tonë.

7. Salmoni;

Salmoni pa dyshim është peshku më I shëndetshëm që mund të hamë. Një burim I mrekullueshëm i omega 3.

8. Hudhra;

Hudhra është një anti-inflamator që redukton kolesterolin e dëmshëm në gjak dhe ulë tensionin e gjakut.

9. Limoni;

Limoni rregullon sistemin e imunitetit tonë për shkak të koncentrimit të lartë të vitaminës C.

10. Çokollata e zezë;

Çokollata e zezë është një ndër ushqimet më të shëndetshme.