Highlight Shëndeti

Dieta KETO: Çdo gjë që duhet të dini për dietën që kontrollon diabetin, yndyrën dhe epilepsinë

KETO

Dieta Keto është e njohur si dieta e karbohidrateve të pakta. Ku trupi prodhon ketone në mëlçi.

Kur ju hani ushqime me plot karbohidrate, trupi juaj prodhon glukozë dhe insulinë.

Meqë glukoza përdoret si energji primare, yndyrat tuaja nuk janë të nevojshme dhe për këtë arsye ruhen. Në mënyrë tipike në një dietë normale me karbohidrate më të lartë, trupi do të përdorë glukozën si formën kryesore të energjisë. Duke ulur marrjen e karbohidrateve trupi është i detyruar të hyjë në një ‘gjendje’ të quajtur ketosis.

Trupat tanë janë tepër adaptiv ndaj asaj që vendosni në të – kur e mbingarkoni me yndyra dhe hiqni karbohidratet, do të fillojë të djegë ketonet si burim primar i energjisë. Nivelet optimale të ketonit ofrojnë shëndet, humbje peshe, përfitime fizike dhe mendore.

Të mirat që sjellë dieta KETO janë:

Humbje peshe;

Kontrollë e diabetit;

Koncentrim;

Energji e shtuar;

Neutralizim i urisë;

Trajtim i epilepsisë;

Kontrollimi i kolesterolit dhe tensionit të gjakut.

Çfarë duhet dhe çfarë nuk duhet të hani gjatë dietës KETO?

Mos hani:

-Drithëra – grurë, misër, oriz, bukë etj.
-Sheqer – mjaltë, sheqer etj;

-Fruta – molla, banana, portokaj etj;

-Perime – Patate etj;

Hani:

Mish – peshk, mish lope, mish qengji, vezë etj.
Të gjelbrat – spinaqi, kale, etj.
Perimet tokësore – brokoli, lulelakër, etj.
Bulmet- djathra të forta, krem me yndyrë të lartë, gjalpë etj.
Arra dhe fara – macadamia, arra, farat e lulediellit, etj.
Avokado dhe manaferrat.

Ëmbëlsuesit- stevia, erythritol, fruta dhe ëmbëlsues të tjerë të ulët në karbohidrate.
Yndyrna të tjera – vaj kokosit, vaj ulliri etj.

Duhet ta keni parasysh që dieta KETO është e lartë në yndyrë, mesatare në proteina he shumë e ulët në përdorimin e karbohidrateve.

70% yndyrna, 25% proteina dhe 5% karbohidrate.

Unik Portal do I’u sjellë receta të KETO dietës!