Highlight Shëndeti

Cilat zakone po ju mbajnë të trashë? Pse nuk po dobësoheni?

zakone

Shumë prej nesh ëndërrojnë të kenë një trup të hollë, por pas përpjekjeve të shumta për të humbur peshën e  padëshiruar, ne deshpërohemi. Nëse jeni një nga ata të pafat që nuk mund të arrini të hiqni peshën tuaj të tepërt, ka gjasa që po bëni diçka të gabuar. A e dini se mungesa e gjumit mund të rrisë konsumimin tuaj të përditshëm deri në 385 kalori, por edhe shprehi të tjera pa të cilat ju nuk mundeni?

Unik Portal ka mbledhur një listë të gjërave që mund të bëni  në rrugën tuaj kur përpiqeni të humbni peshë.

  1. Dieta dhe humbja në peshë

Oops! Ne e dimë se kjo tingëllon e çuditshme dhe zhgënjyese, por është e vërtetë që dietat nuk ju ndihmojnë të humbni në peshë përgjithmonë. Dietat janë në thelb masa të përkohshme që ju merrni për të humbur disa kg të padëshiruar. Ekspertët pohojnë se një shkurtim i menjëhershëm në marrjen e kalorive ngadalëson metabolizmin tuaj.

Çfarë duhet të bëni është të ndryshoni stilin e jetës tuaj. Mos e mendoni se një  dietë  do të bëj  ndryshime me të cilat do të jetoni për pjesën tjetër të jetës tuaj. Unik Portal ju njeh me disa hapa të thjeshtë që do t’ju ndihmojnë në udhëtimin tuaj drejt një jete  më të shëndetshme: mos kaloni mëngjesin, lëvizni më shumë dhe zgjidhni restorantet e duhura, jepni vetes kohë për t’u mësuar me një formë të re të të jetuarit.

  1. Ushqime në kategori “të lejuara” dhe “të ndaluara”

Është e qartë se nëse doni të humbni peshën, përpiqeni të hani shëndetshëm. Por ne të gjithë ende kemi dëshirë, dhe pothuajse të gjithë ata që kanë qenë ndonjëherë në dietë e dinë tundimin e papërmbajtshëm për të provuar të paktën një  copë çokollatë. Nëse e ndëshkoni veten sa herë që hani diçka “të gabuar”, ju rrezikoni të filloni të hani në përgjigje të dështimit tuaj dhe të fitoni përsëri të gjithë peshën.

  1. Keni frikë se mos jeni të uritur

Shumica prej nesh e konsiderojnë urinë si armikun tonë, por është gjëja më e shëndetshme në botë. Jo, nuk po flasim për atë urinë që do të kishit nëse nuk do të kishit qasje në ushqim për disa javë – po flasim për ndjenjën që ju keni (ose së paku duhet të keni) kur trupi juaj merr të gjitha kaloritë.

Sipas nutricionistit, Mary Vance, duke e lënë veten të uritur ka përfitime të shumta shëndetësore: rrit hormonin e rritjes, i cili stimulon rinovimin e qelizave, përmirëson tretjen dhe promovon rregullimin e sheqerit në gjak. Kur ju jeni të uritur, trupi juaj prodhon një hormon që bën magji për organizmin tuaj.  Ajo stimulon rritjen e kujtesës dhe mund t’ju ndihmojë ta luftoni depresionin.

  1. Lëngje dhe smoothie

Ne të gjithë e dimë se smoothiet  dhe lëngjet e  freskëta janë të shëndetshme, veçanërisht nëse i bëni ato në shtëpi vetë. Por nëse përpiqesh të humbësh peshën, ato mund të bien ndesh me të gjitha planet tuaja. Studimet tregojnë se produktet e lëngëta sjellin më pak ngopje se ushqimi i ngurtë. Kjo do të thotë se një portokall do të shuajë urinë tuaj për një kohë më të gjatë se sa një gotë lëng i tij.

  1. Ju nënvlerësoni fuqinë e gjumit

“Gjumi mund t’ju ndihmojë të hani më shëndetshëm”, thotë “American Journal of Nutrition Clinical”. Një pushim i mirë i natës kontribuon në zvogëlimin e yndyrës,karbohidrateve, sheqernave të lira, gjë që është e rëndësishme për udhëtimin tuaj drejt humbjes së peshës. Mungesa e gjumit, përkundrazi, ju bën Pra, nëse doni të humbni peshë duhet të fleni 8 orë rregullisht.

  1. Ju përtypni pak ushqimin tuaj

Ne e dimë që ndonjëherë ju thjeshtë nuk mund të gjeni kohë për të shijuar ushqimin tuaj, por del që duhet të bëni nëse doni të humbni peshë. Nëse hani shumë shpejt, ju gëlltitni më shumë kalori sesa keni nevojë para se të kuptoni se është koha për të ndaluar. Shpejtësia e ngrënies gjithashtu rrit rrezikun e zbaticës së acidit dhe diabetit të tipit 2. Për më tepër, kur hani me ngut, ju nuk merrni sasinë e duhur të kënaqësisë nga ushqimi juaj.

 

  1. Ju mendoni se yndyrat janë armiku i juaj

Yndyrat nuk janë aq të këqija sa ju i mendoni. Përafërsisht, ekzistojnë tri lloje të yndyrave: vaj ulliri, arra, fara, peshk, avocados,yndyra të ngopura, produkte shtazore, kokosit, dhe yndyrna, margarinë.

Lloji i yndyrave që ju duhet ti jepni dritën jeshile janë yndyrnat e pangopura.

Ata heqin kolesterolin e keq nga trupi juaj, sigurohuni që të ndiheni të plotë për më gjatë, sigurohuni trupit tuaj me energji dhe ndihmoni të digjeni yndyrë.

Yndyrnat në të vërtetë e bëjnë ushqimin tonë të shijshëm, prandaj ndjehuni të lirë të konsumoni yndyrna të ngopura.

  1. Ju mbështeteni në ushtrimin shumë

Ushtrimet janë vërtetë të shëndetshme, por vetëm ushtrimet nuk do t’ju ndihmojnë të humbni shumë peshë. Trupi juaj djeg kalori jo vetëm nga aktiviteti fizik, aktivitete të tjera të përditshme. Aktualisht, aktiviteti fizik djeg vetëm 10 deri në 30% të energjisë dhe nëse ushtroni më shumë, do të ecni pak në vend të kësaj.

 

 

 

 

Dieta juaj është faktori kryesor në programin tuaj të humbjes së peshës, por ushtrimet janë shumë të mira për  shëndetin tuaj.