Highlight Kura natyrale

Çaji nga borziloku për zemër të fortë

Borziloku

Borziloku shpesh përdoret për t’iu dhënë një aromë të veçantë ushqimeve tuaj. Por, ç’mund të themi për benefitet e saj medicinale?

Një shembull i kësaj është se substancat antioksidante të borzilokut mbrojnë trupin kundër radikalëve të lirë.

 

Për më tepër, ato parandalojnë plakjen e parakohshme dhe ndihmojnë në luftën kundër kancerit. Një nga këto substanca antioksidante quhet beta-karotene dhe, kur ajo hyn në trup, -parandalon oksidimin e kolesterolit dhe mbron zemrën dhe enët e gjakut.

 

A mendoni se kjo është e gjitha?

Borziloku ka shumë më tepër cilësi terapeutike.

 

  1. Është një antibiotik natyral;

Sipas hulumtimeve shkencore, borziloku stimulon sistemin imunitar. Ka veti të fuqishme antiseptike dhe antibakteriale, të cilat ndihmojnë në trajtimin e disa infeksioneve.

 

  1. Mbron zemrën dhe enët e gjakut;

Kjo bimë është e pasur me vitaminë B6 dhe magnez. Magnezi parandalon sulmet në zemër dhe forcon sistemin kardiovaskular.

Vitamina B6 ndihmon trupin tonë për të shmangur akumulimin e substancave të dëmshme, të tilla si homocisteina.

Për më tepër, borziloku normalizon kolesterolin, zvogëlon rrezikun e aritmisë dhe i ndihmon muskujt tanë të relaksohen.

3. Përmirëson tretjen;

Borziloku është një tretës natyral që lufton kundër humbjes së oreksit, si dhe paraziteve të dëmshme të zorrëve.

 

  1. Lufton kundër dhimbjeve reumatike;

Çaji i borzilokut është provuar të jetë një mënyrë efikase për të zvogëluar dhimbjet kronike të lidhura me reumatizmin.

 

Mënyra e përgatitjes:

Hidh 200 ml ujë të nxehtë mbi disa gjethe borziloku, mbuloni tenxheren dhe lëreni të ziejë për tetë minuta.

Pastaj të gjithë ju duhet të bëni është ta përzieni dhe ta pini atë.