Highlight Kura natyrale

Antibiotikë natyral që do t’ju ndihmojnë pa shkuar tek doktori

antibiotikë

Nëse papritmas ndjeni një dhimbje të mprehtë, të tilla si dhimbje dhëmbi, ose merrni një infeksion, nuk ju nevojitet menjëherë një mjek, por ndihma mund të gjendet në antibiotikë natyralë.

Ka ushqime që jo vetëm që mund të lehtësojnë dhimbjen, por edhe mund të kuruar plotësisht. Këto janë vetëm disa prej antibiotikëve natyrorë që ndoshta keni në shtëpinë tuaj.

 

Hudhra

Hudhra është përmendur pasi që ka një histori të shkruar për të. Ushqimi u përmend në literaturën e mbretërisë së lashtë të Babilonisë, Persisë, Greqisë dhe Romës. Hudhra trajton ose ndihmon në trajtimin e një sërë sëmundjesh dhe një nga përbërësit e fuqishëm aktivë në të, quhet allicin. Është një kompleks që ka veti antibakteriale dhe antifungale, që në hudhër luan rolin e mekanizmit mbrojtës kundër baktereve. Shkencëtarët kanë treguar se allicin shkatërron shumë baktere, duke përfshirë disa që shpesh rezistojnë ndaj antibiotikëve standardë. Hudhra në mënyrë efektive shëron dhimbjen e dhëmbëve, veshët, fytin, kollën dhe shumë sëmundje të tjera ose infeksione.

 

Mjalti

Në formën e saj të papërpunuar përdoret si agjent antibakterial (antibiotik) shumë kohë para se antibiotikët sintetikë të jenë zhvilluar në mbarë botën për një sërë plagësh dhe sëmundjesh. Sot është vërtetuar shkencërisht se ky ilaç i ëmbël ka veti antifungale dhe antibakteriale që mund të shërojë skuqjen e lëkurës, djegiet dhe abrazionet, të pastrojë dhëmbët dhe gojën e baktereve dhe të ndalojë mishrat e gjakderdhjes dhe është efektiv në trajtimin e vlimeve dhe blisters.

Një studim i publikuar në vitin 2010 në “Journal FASEB” shpjegoj se  mjalti vret bakteret. Ky hulumtim ka treguar se bletët prodhojnë proteina defensin-1, të cilat shtohen në mes dhe vetëm e bëjnë këtë proteinë bazën për zhvillimin e barnave të reja që luftojnë bakteret rezistente ndaj antibiotikëve aktualë, të njohur si një shkëlqyer.

 

Kanella

Në një studim u zbulua se kanella mund të vrasë shumicën e baktereve që gjenden kudo. Shkencëtarët në Universitetin Shtetëror të Kansas, për qëllime kërkimore, vendosën në lëng të mollës rreth një milion baktere Escherichia coli. Vetëm një lugë çaji kanelle vrau 99.5 për qind të baktereve për tre ditë në temperaturë dhome.

Karafili

Edhe sot stomatologët përdorin vajin karafil si antiseptik dhe dezinfektues. Eugenol, i cili gjendet në sasi të mëdha në karafil, është përbërësi primar antimikrobik i uzinës që shumë shkencëtarë kanë dokumentuar në të gjithë botën.Nëse dëshironi të lehtësoni një dhimbje dhëmbi, mjafton të përtypni karafil për disa minuta dhe dhimbja mund të ndalet krejtësisht brenda dy orëve. Megjithatë, karafil është më efektiv kur kthehet në vaj. U zbulua se vaji karafil ka aktivitet të fortë antifungal kundër patogjenëve kërpudhore, dmth. Ky vaj  vret më shumë se 60 lloje të baktereve, 15 kërpudhave dhe disa viruseve.