Highlight Kura natyrale

A keni lëkurë të lëshuar në trup? Kjo është mënyra më e mirë për ta forcuar atë!

lëkurë

Mbajtja e lëkurës tonë në formë varet nga dy proteina strukturale: kolagjeni dhe elastini.

Për shkak të toksinave mjedisore dhe ndotësve, dëmtimit të diellit dhe procesit të plakjes, këto proteina natyrisht prishen. Kur kjo ndodh, lëkura jonë mund të duket e moshuar dhe e rrudhur.

Është joreale të presësh që lëkura jonë të mbetet e fortë gjatë gjithë jetës. Disa rrudhje janë të pashmangshme.

Mirëpo janë disa mënyra natyrale që ta bëni lëkurën tuaj të fortë prapë:

1. Aloe vera;

Aloe Vera është e njohur për aftësinë e saj për të shëruar lëkurën e dëmtuar. Kjo është një hidratues natyral që ka një ton të përfitimeve të tjera shëndetësore, në varësi të asaj se si është aplikuar ose konsumuar.

2. E bardha e vezës dhe mjalti;

Përzini një vezë të bardhë me dy lugë mjaltë dhe zbatoni atë në gjoksin, fytyrën dhe qafën tuaj. Pas 15 minutash, shpëlajni me ujë të ngrohtë.

3. Vaj ulliri;

Pas dushit tuaj, masazhojeni vajin e ullirit në gjoks, fytyrë, dhe qafën tuaj për disa minuta.

4. Mjaltë dhe vaj ulliri;

Përzieni tri lugë mjaltë me tri pika vaj ulliri dhe vendoseni në gjoks, fytyrë dhe qafë.

5. Trajnim me pesha;

Idealisht, duhet të synojmë për një trajnim minimal prej tre ditësh në javë. 30 minuta do të mjaftojnë për të forcuar muskujt dhe lëkurën tuaj.