Highlight Shëndeti

8 truqe të menaxhimit të ankthit që do t’ju bëjnë të gjeni qetësinë

ankthi

“Jeta është dhjetë për qind e asaj që përjeton dhe nëntëdhjetë për qind se si reagon ndaj saj.” – Dorothy M. Neddermeyer

Ankthi është shumë më i zakonshëm se sa njerëzit besojnë. Nëse vuani nga ankthi, mos u bëni merak.

Ju nuk jeni vetëm, por mos shtypni mendimet e ankthshme, sepse kjo nuk do të funksionojë. Ato do të shfaqen sërish, ndonjëherë me më shumë intensitet “, thotë psikologia  Melanie Greenberg.

Ka mënyra për të ndihmuar veten të ndiheni të qetë përsëri kur ndiheni të tronditur nga ankthi.

Këtu janë disa nga truqet më të mira të menaxhimit të ankthit për t’ju ndihmuar të qetësoheni, të miratuar nga terapeutiket  dhe ekspertët e shëndetit mendor.

Unik Portal ju sjell 8 truqe të menaxhimit të ankthit që do t’ju bëjnë të gjeni qetësinë.
  1. Frymëmarrja

Kjo mund të duket absurde sepse kur  godet ankthi, mund të jetë e vështirë të mbash mend frymëmarrjen e kontrolluar.

Fokusimi në frymëmarrjen tuaj është një mënyrë e sigurt për të ndihmuar veten të qetësoheni kur ndiheni të shqetësuar.

Autori Robert Cooper, Ph.D. thotë: “Frymëmarrja nga diafragma juaj oksigjenon gjakun tuaj, që ju ndihmon të relaksoheni pothuajse në çast”.

2.Mbështetja për ju

Është më mirë të siguroheni që keni njerëz në jetën tuaj, të cilët do t’ju mbështesin kur ankthi të bëhet i dobishëm.

“Studimet tregojnë se njerëzit që gjatë jetës përballen me humbjen e një anëtari të ngushtë të familjes, e përballojnë më lehtë ku kanë një rreth njerëzish që iu kushtojnë kohë dhe ju falin dashuri atyre.

  1. Mendo pozitivisht

Ankthi mund të ndodhë kur mendimet negative fillojnë të depërtojnë në jetën tonë të përditshme. Ndalimi i atyre mendimeve para se të shkaktojnë ankth është çelësi për të qëndruar i qetë. Një nga mënyrat më të mira për të ndaluar mendimet negative në gjurmët e tyre është duke u fokusuar në pozitivet. Qëllimi i përqendrimit në mendimet pozitive do t’ju ndihmojë të qetësoheni duke mbajtur mendimet negative në gji. Fuqia e mendimit pozitiv nuk duhet të nënvlerësohet kurrë. Mund të ndihmojë edhe për të shkruar të gjitha gjërat pozitive që keni përjetuar atë ditë, ose gjërat pozitive që ndodhin në jetën tuaj.

  1. Redukto kafeinen

Nëse po përjetoni ankth dhe gjithashtu konsumoni shumë kafe, atëherë bën kujdes dhe reduktoni sasinë e kafesë që pini gjatë ditës. Kafeja po ashtu rritë shanset që ju të flini keq.Në anën tjetër kafeina vështirëson edhe më shumë simptomat e ankthit tek njerëzit.Në vend të kësaj, sigurohuni që jeni duke pirë ujë të mjaftueshëm për të qëndruar të hidratuar.

  1. Janë hidruar

Kur ankthi fillon të rritet, sigurohuni që keni një gotë uji afër. Shpesh, trupat tanë kanë atë që quhet “instinkt zhytës”, i cili do të na qetësojë. Ashtu si me zhytjen!

Shumë njerëz me ankth kanë zbuluar se pirja e një gote me ujë të ftohtë mund të ketë të njëjtin efekt kur ata ndjehen të shqetësuar. Jo vetëm kjo, por qëndrimi i hidratuar është i mirë për trupin dhe trurin tuaj dhe redukton simptomat e ankthit.

  1. Mëso arsyet pse po shqetësohesh

Ankthi zakonisht ndodë për një arsye. Një situatë ose ngjarje e caktuar mund t’ju bëjë të ndiheni të shqetësuar. Një nga mënyrat më të mira për të trajtuar ankthin tuaj është të mësoni saktësisht se çfarë janë ato shkakton.

Nëse nuk e dini se për  çfarë jeni të shqetësuar, mund të jetë më e vështirë të qetësoheni. Por sapo të mësoni nxitjet tuaja, do të keni më shumë gjasa të jeni në gjendje të qetësoni kur ankthi fillon të rritet.

  1. Flini 8 orë

Pushimi i mjaftueshëm gjatë natës  do t’ju ndihmojë të luftoni ankthin tuaj para se të filloni të ndjeni simptomat. Nëse jeni duke fjetur më pak se 6 orë në natë, ndoshta jeni duke kërkuar në një shkak kryesor të ankthit tuaj.

Vërtetë, ankthi mund ta bëjë të vështirë të flini, por nëse ka ndonjë mënyrë që ju mund të bëni tetë orë gjumë në natë ju do të  vini re një ndryshim të menjëhershëm në disponimin tuaj.

  1. Ushtrime

Po, stërvitja mund të ndihmojë në trajtimin e ankthit. Kjo mund të ndihmojë para goditjeve të ankthit, por gjithashtu mund të të ndihmojë të nxjerrësh ankthin. Prandaj ushtroni në baza ditore rregullisht.