Highlight Shëndeti

7 gjëra që i ndodhin trupit tuaj kur ndaloni konsumimin e sheqerit!

Sipas disa studimeve të bëra 20% e amerikanëve hanë më shumë se 700 kalori sheqer në ditë, e cila barazohet me mbi një filxhan. Kjo paraqet rreziqe katastrofike për shëndetin dhe jetëgjatësinë e individit dhe lehtë mund të çojë në shtim në peshë. Problemi me ushqimet sot është se ata kanë mënyrë shumë kalori dhe jo ushqyes të mjaftueshëm.

Problemi është se edhe në ushqime që konsiderohen të shëndetshme si puna e kosit, salcës së pastave etj… ka shtesa të sheqerit.

Natyrisht, sheqeri që e merrni nga pemët, drithërat dhe perimet nuk do të shkaktojë efekte negative shëndetësore; megjithatë, të gjitha sheqernat e shtuara nga ushqimet e përpunuara mund të dëmtojnë seriozisht mendjen dhe trupin tuaj.

Disa studime tregojnë se personat që kanë konsumuar shumë sheqer, në kohën kur kanë vendosur të reduktojnë masën e tij në ushqim, kanë pasur simptoma të ankthit, depresionit, nervozizmit, ndryshimet e disponimit, etj. Kjo do të thotë se sheqeri ndryshon kiminë e trurit dhe lehtë mund të çojë në një varësi.

Për shkak të këtij fakti, si dhe efekteve të panumërt negative mbi shëndetin, shumë njerëz kanë zgjedhur të largohen nga sheqeri ose të paktën të reduktojnë sasinë që e marrin gjatë ditës.

Për ata që tashmë kanë hequr dorë nga sheqeri Unik ka përpiluar një listë me ndryshimet që do të vërejnë që në ditët e para.

1.Do të keni zemër më të shëndoshë!

Rreziku juaj për të vdekur nga sëmundjet e zemrës do të ulet tri herë, sipas hulumtimit nga James J. DiNicolantonio, PharmD, një shkencëtar kërkimor kardiovaskular në Institutin Mid-Atlantik të Zemrës së Shën Lukës në Kansas City, MO. Shtimi i sheqerit ngre nivelin e insulinës që aktivizon sistemin nervor simpatik, nga ana e tij duke rritur presionin e gjakut dhe shkallën e zemrës. DiNicolantonio thotë se në vetëm disa javë heqjen e sheqerit, kolesteroli LDL mund të ulet me 10%. Përveç kësaj, trigliceridet tuaja potencialisht mund të ulen me 20-30%. Ju mund të shihni një rënie të presionit të gjakut.

2.Lëkurë më të mirë

Nëse keni probleme të lëkurës të tilla si puçrra fytyre, mund t’i atribuohet faktit se konsumoni shumë sheqer. Në fakt, një studim në Journal of Clinical Nutrition në Amerikë zbuloi se kur njerëzit që normalisht nuk pinë pije të gazuara fillonin të pini në baza ditore për rreth tri javë, nivelet e tyre të inflamacionit rriteshin për 87%. Ky inflamacion mund të çojë në probleme të lëkurës sepse trupi e konsideron sheqerin si një toksinë.

3.Mundësi tepër të vogla për tu prekur nga diabeti!

Duke konsumuar shumë sheqer ju shkaktoni depozita yndyrore rreth mëlçisë tuaj, e cila mund të kontribuojë në rezistencën e insulinës dhe të bëjë pankreasin të ndihet i dobët. Pankreasi a zakonisht ndihmon në ngadalësimin e prodhimit të insulinës, por nëse vazhdimisht pompon sheqerin në trupin tuaj, pankreasi dhe mëlçia nuk do të jenë në gjendje të mbajnë lart. Në një studim të konsumit të sheqerit në 175 vende, Dr. Robert Lustig,profesor i Pediatrisë në Divizionin e Endokrinologjisë në Universitetin e Kalifornisë, San Francisko, gjeti se ata që kishin ngrënë 150 kalori të sheqerit kishin rritur gjasat për tu prekur nga sëmundja e diabetit të tipit 2 për 11 herë, në krahasim me ata që konsumonin shumë më pak sheqer.

4.Do të ndiheni më të lumtur!

Kur hani sheqer ju mund të ndiheni plot energji dhe të lumtur vetëm për aq minuta sa keni sheqer në trup, por pas kësaj nivelet e energjisë ju bien. Kur ju vendosni të ndaloni përdorimin e sheqerit, do të filloni të ndiheni gjithmonë energjik.

5.Do të bëni gjumë më të mirë!

Shtimi i sheqerit rrit nivelet e kortizolit në trup, të cilat mund të pengojnë gjumin gjatë natës. Sheqeri ndërpret sistemin nervor qendror, i cili shkakton luhatje në nivelet e energjisë dhe ciklet e gjumit. Pas heqjes dorë nga sheqeri, ju do të flini më mirë gjatë natës dhe do të ndiheni më të vëmendshëm gjatë ditës.

6.Memoria juaj do të përmirësohet!

Sheqeri mund të çojë në dëmtime njohëse dhe një ndjenjë të përgjithshme të “lodhjes së trurit”. Kjo mund të jetë për shkak se fluksi i sheqerit pengon baraspeshën delikate të kemikateve në trup, gjë që mund të çojë në lodhje dhe lodhje mendore.

7.Do të humbni peshë!

Siç kemi thënë më parë në këtë artikull, produktet me sheqer përmbajnë sasi të mëdha të kalorive boshe. Nëse hani një produkt e sheqer, ndoshta vini re se ndiheni të uritur brenda një ore përsëri. Pse? Sepse ëmbëlsirat, biskotat dhe ushqime të tjera  të ngjashme kanë shumë kalori, por nuk kanë shumë lëndë ushqyese. Pra, trupi juaj vazhdon të ketë dëshirë, sepse ajo ka nevojë për energji të pastër nga ushqime të shëndetshme, të plota.