Highlight Modë & Bukuri

6 ushqimet që ju bëjnë të ndiheni më të ri

ushqimet

Shikoni se cilat nga këto ushqime ju ndihmojnë që të dukeni dhe të ndiheni më të ri.

1. Ananasi;

Ananasi përmban bromelain, një përzierje që është e shkëlqyer për tretje dhe reduktimin e inflamacionit. Ananasi ka vlera ushqyese, vitamina dhe minerale, duke përfshirë kalium, bakër, mangan, kalcium, magnez, vitaminë C, beta karotinë, tiaminë, B6 dhe folatë, si dhe fibra të tretshëm.

2. Aloe Vera;

Aloe vera ofron lubrifikim të madh dhe hidratim për lëkurën. Përfitime të tjera përfshijnë detoksifikimin, rritjen e shëndetit imunitar, kolesterolin më të ulët dhe sheqerin në gjak, si dhe ndihmon marrjen e vitaminave dhe mineraleve duke hidratuar lëkurën.

3. Uji i kokosit;

Uji i kokosit është i mbushur me antioksidantë, aminoacide, enzime, vitamina B komplekse, vitaminë C dhe minerale si hekur, kalcium, kalium, magnez dhe zink  kështu duke ju ndihmuar që pamja juaj të duket sa më e re.

4. Tërshëra;

Tërshëra njihet për mos rritjen e presion të gjakut, e si rezultat do të zvogëlojë gjasat e rrudhave dhe lëkurën e dehidratuar.

5. Manaferrat;

Manaferrat janë të mbushura me antioksidantë që luftojnë stresin oksidativ të shkaktuar nga radikalet e lira që mund të çojnë në sëmundje.

6. Avokado;

Avokado përbëhet nga yndyrna super-të shëndetshme që ndihmojnë në ruajtjen e hidratimit të lëkurës. Avokado mund t’ju ndihmojë gjithashtu të absorboni lëndë ushqyese dhe vitamina të rëndësishme në lëkurë, gjë që ndihmon në luftimin e rrudhave.