Highlight Lifestyle

5 metoda për të ndalur rënien e flokëve

flokët

Flokët padyshim që pasqyrojnë një anë shumë të rëndësishme të pjesës së  jashtme. Prandaj dhe kujdesi për to duhet të jetë shumë i madh. Për fat të keq, humbja e flokëve është një problem që e  vuajnë shumë njerëz.

Mund të ketë disa faktorë për humbjen e flokëve si stresi i tepërt, duhani, mungesa e vitamin e tepërt, mangësitë ushqyese, mosbalancimi hormonal, faktorë gjenetikë dhe faktorë të tjerë.

Shumë përbërës shtëpiak  mund të përdoren për të trajtuar humbjen e flokëve.

  1. Masazh i vajit të flokëve

Hapi i parë që ju mund të merrni për të reduktuar humbjen e flokëve është të masazhoni kokën tuaj me vaj ushqyes. Ajo gjithashtu do të nxisë relaksim dhe do të zvogëlojë ndjenjat e stresit.

Ju mund të përdorni vajra të flokëve si kokosi  ose vaj bajame, vaj ulliri, vaj pluhur, vaj amla ose të tjerë. Shtoni disa pika të vajit esencial të rozmarinës në vajin bazë për rezultate më të mira dhe më të shpejta.

  1. Lëng qepësh

Lëngu  qepëve ndihmon në trajtimin e humbjes së flokëve për shkak të përmbajtjes së tij të lartë të squfurit, gjë që ndihmon në përmirësimin e qarkullimit të gjakut në folikulat e flokëve dhe ndihmon në rigjenerimin e folikulave të flokëve. Aplikoni lëng qepe  direkt në flokët tuaj dhe lërëni për 30 minuta në kokë. Përsëriteni këtë procedurë dy ose tri herë në javë për disa javë.

  1. Aloe Vera

Aloe Vera përmban enzima që nxisin drejtpërsëdrejti rritjen e flokëve të shëndetshme. Përdorimi i rregullt gjithashtu mund të lehtësojë kruajtjen e kokës, të zvogëlojë skuqjen e kokës dhe inflamacionin, të shtojë forcën dhe shkëlqimin e flokëve dhe të lehtësojë zbokthin.

  1. Qumësht kokosi

Qumështi i kokosit është i pasur me proteina dhe yndyrna esenciale që nxisin rritjen e flokëve dhe parandalojnë humbjen e flokëve. Kur aplikohet tek flokët, qumështi i kokosit jep rezultate të shpejta. Aplikoni qumështin tërësisht mbi kokë dhe masazhoniu flokët tuaj…/Unik Portal/

  1. Root jamball

Jamball Root për shëndetin e njeriut është thjeshtw i pazëvendësueshëm si një anti-inflamator, mjet i shkëlqyer  që ndihmon në shumë sëmundjet. Vetitë zbutëse të rrënjëve të jamballës hapin poret, zbusin lwkurwn e kokës dhe ndihmojnë në heqjen e irritimeve. Ky ilaç është i mirë për zbokthin dhe  humbjen e flokëve. Shto një lugë gjelle rrënjë jamballi tokësore në një qumësht filxhan me një çerek sheqer shafran. Përzieni dhe aplikojeni. Në mëngjes, lani flokët tuaj./Unik Portal/