Highlight Lifestyle Modë & Bukuri

5 këshilla për të pasur fytyrë pa akne

akne

Një fytyrë pa akne është dëshira e secilit prej nesh.

Ti zgjohesh, dhe gjëja e parë që sheh në pasqyrë, një puçërr të re në fytyrën tënde.

A mund të shkojë dita më keq?

E pra, mos u habitni, kujdesi për puçrra është shumë i lehtë, e gjitha që ju duhet të bëni është të ndiqni këto 5 këshilla nëse doni të keni një fytyrë të pastër pa akne.

Edhe pse një puçërr mund të mos jetë një problem i madh, nganjëherë kjo tregon se ju keni disa ndryshime në shëndetin tuaj.

Nëse simptomat tuaja gjithashtu përfshijnë aknet në disa pjesë të fytyrës që nuk do po largohen atëherë ndoshta është koha për të shkuar tek mjeku.

 

  1. Shmangni grimin për një kohë; Për shumë femra  grimi është një rutinë dhe diçka që thjeshtë nuk mund të dalim pa të. Por, ju duhet të provon të shmangni përdorimin e  kozmetikës për një kohë nëse doni të keni një lëkurë të pastër. Dihet se sherku do të bllokojë më shumë poret tuaja dhe do të mbledhë më shumë baktere rreth puçrrave. Kështu që disa ditë pa grim mund të t’ju bëjnë mirë.

 

  1. Ndaloni së prekuri puçrrat; Ky është rregulli që secili prej nesh duhet t’i bindet. Meqenëse puçrrat janë plot me baktere, kur ju ndrydhni ju përhapni bakteret.
  2. Ndryshoni dietën tuaj; Dihet se shumë ushqime janë shkaktar për puçrra fytyre. Ju mund të keni nevojë të ndaloni disa prej këtyre ushqimeve për disa ditë derisa fytyra juaj të mos ketë puçrra. Disa nga ushqimet që duhet të injoroni plotësisht janë pijet me sheqer, ushqim të shpejtë dhe  qumështi. Sheqeri dhe yndyrat janë të njohura si shkaktarët më të mëdhenj, duke nxitur rritjen e hormoneve të puçrrave. Pra, provoni të hani më shumë fruta dhe perime dhe të bëni disa ndryshime në dietën tuaj nëse doni të keni një lëkurë të pastër.

 

  1. Mos e teproni me larje të fytyrës; Edhe nëse puçrra juaj ju shqetëson shumë, Mos lani fytyrën tuaj më shumë se dy herë në ditë. Duke larë fytyrën tuaj më shumë se dy herë ju do të hiqni të gjitha vajrat e mira që do ta lënë fytyrën tuaj tepër të thatë, që do të thotë që fytyra juaj do të duhet të prodhojë shumë më shumë vaj që vetëm t’ju lërë me një ton aknesh në fund.

 

5. Lëreni mënjanë stresin; Nuk e dimë ende se pse stresi është i lidhur me puçrrat tuaja direkt, por duke pasur shumë stres do të thotë që aknet ka të ngjarë të shfaqen në fytyrën tuaj. Pra, filloni të hiqni të gjithë stresin