Highlight Storie Inspirimi Të tjera

5 këshilla për të pasur çdo ditë një ditë të mire

këshilla

A zgjoheni ndonjëherë në anën e gabuar të shtratit dhe keni ndjenjën sikur jeni në një  nga ditët tuaja më të këqija? Nëse përgjigjja juaj është një PO e madhe atëherë ju po lexoni shkrimin e duhur. Unik Portal ju sjell 5 këshilla, për të pasur çdo ditë një ditë të mirë.

Ushtroni në mëngjes

Unë e di se shumë njerëz nuk e pëlqejnë ushtrimin, sidomos herët në mëngjes. Por fakti është se kjo është gjëja më e mirë që mund të bëni për mirëqenien tuaj.Kur angazhoheni në një lloj aktiviteti fizik, trupi juaj lëshon kimikate të quajtura endorfine. Këto endorfina janë përgjegjëse për reduktimin e niveleve të stresit tuaj dhe për t’ju bërë të ndiheni të lumtur. A nuk janë këto dy arsye të mjaftueshme që të zgjoheni pak më herët se zakonisht dhe të merrni atë pjesë të trupit tuaj duke lëvizur?

Ushqehu shëndetshëm

Menjëherë pas përfundimit të ushtrimeve, është e rëndësishme që të ushqeni trupin tuaj me ushqim të shëndetshëm. Hulumtimet kanë treguar se të ushqyerit shëndetshëm  mund të ndikojë në kimi të trurit, që do të thotë se ushqimi mund të të bëjë të lumtur. Kështu që gjithmonë sigurohuni që të hani një vakt që është i pasur prooteina,karbohidrate dhe yndyrna të shëndetshme.

Vishu bukur

A keni dëgjuar ndonjëherë për thënien “kur ndiheni mirë jashtë, ndjeheni mirë brenda?” Epo, është e vërtetë, prandaj mos e merrni këtë pikë lehtë. Është e rëndësishme të vishesh rroba që na bëjnë të ndihemi të sigurt, tërheqës dhe të rehatshëm.

Shmangi situatat që ju zemërojnë

Tani kjo është ndoshta një nga pikat më të rëndësishme, pra vëmendje. A e dini se vetëm ju keni fuqinë të vendosni të jeni të lumtur apo të zemëruar në ndonjë moment të caktuar? Të gjithë ju duhet është të njihni veten dhe të dini se çfarë ju nxjerr në pah dhe çka ju relakson dhe lehtëson.

Bëni diçka të këndshme për veten tuaj

Çdo ditë, shumica e njerëzve mendojnë se si mund t’i pëlqejnë dikujt rreth tyre. Sidoqoftë, ajo që ata nuk mendojnë shpesh është se si ata mund të bëjnë diçka për të kënaqur vetveten së pari.  Është jashtëzakonisht e rëndësishme të bëni diçka të mirë për veten tuaj çdo ditë. Pra, shkoni hani drekë në atë vend që keni dashur për kaq gjatë.Të bësh diçka të mirë për veten gjithashtu mund të thotë të lejosh veten të shikosh shfaqjen tënde të preferuar televizive ose të lexosh një libër, thjeshtë çfarëdo që të bën të lumtur./Unik Portal/