Highlight Kura natyrale

3 metoda shtëpiake për lëkurë të thatë, gunga dhe lëkurë të egër në bërryla!

lëkurë

Çfarë bëni kur ju merrni gunga të vogla në bërrylat tuaja?

Shumica prej nesh i drejtohemi mjekut ose farmacistit dhe përfundojnë me kremra të shtrenjta, që prishin së pari shtresën më të lartë të lëkurës në një përpjekje për të kuruar skuqjen. Pa marrë parasysh nëse ajo është një seri gërvishtjesh të vogla, lëkurë të thatë, ekzemë, ose një skuqje  ajo mund të evitohet me produkte natyrale.

Këto mjete janë të lira dhe të disponueshme gjerësisht.

Hidhni një sy tekstit të mëposhtëm për të  kuptuar se si ti shëroni bërrylat tuaja, dhe gungat  në lëkurë.

Uthulla e mollës

Përdoret për vite si agjent i pastrimit natyror. Uthulla e  mollës mund të qetësojë  pjesët e skuqura  në lëkurën tuaj. Natyrisht i heqë mikrobet dhe bakteret. Është gjithashtu e lehtë për t’u aplikuar.Gjithmonë mos harroni të përdorni uthull të papërpunuar, të pa filtruar të mushtit të mollës për këtë trajtim.

Thjeshtë përziej pakëz uthull me ujë dhe pastroj zonat që do me një top pambuku. Ne ju rekomandojmë që ta bëni këtë dy herë në ditë për ta mbajtur këtë zonë të pastër.

Gjatë ditës, ju gjithashtu mund të lyeni me këtë jsë me ndonjë vaj natyral, bie fjala me vaj kokosi.

 Bollgur

Qëndrimi në kuzhinë pak më shumë do të na ndihmojë të gjejmë një ilaç tjetër të madh për lëkurën e acaruar në bërrylat tuaj. Bollguri është shumë i përshtatshëm për të reduktuar puçrrat që ngjajnë me lëkurën e pulës, kafshimet e mushkonjave etj.  Përziej pluhur bollguri në një filxhan me ujë. Aplikoni pastën në zonën e prekur disa herë në ditë derisa skuqje zhduket.

 Aloe Vera

Një bimë që çdo familje duhet të mbajë gjithmonë në shtëpi është Aloe Vera. Është një ilaç i habitshëm, tepër i nevojshëm për djegie.  Megjithatë, është gjithashtu e përkryer për disa lloje të skuqjes së bërrylave.