Highlight Kura natyrale

3 kura natyrale për të ndaluar dhimbjen e dhëmbit

dhimbjen e dhëmbit

Një dhimbje dhëmbi është diçka që të gjithë ne kemi përjetuar të paktën një herë në jetën tonë.

Sipas një sondazhi, më shumë se 90% e të rriturve kanë pasur ndonjë formë të prishjes së dhëmbit.

Dhe kjo është arsyeja pse ne në Unik Portal ju sjellim disa kura natyrale në shtëpi. Që do t’ju kushtojnë asgjë në krahasim me tarifën e dentistit.

Por ne rekomandojmë fuqimisht që nëse jeni shtatzënë, ushqeni fëmijën tuaj me gji ose keni ndonjë gjendje mjekësore që mund të ndikohet nga përbërësit bimor, ju lutemi konsultohuni me dentistin para se të përdorni këto mjete.

Uji i kripur

Uji i kripur është një dezinfektues natyral. Dhe gjithashtu një ilaç i lehtë dhe efektiv për të kuruar një dhimbje dhëmbi. E gjitha ju duhet të bëni është të përzini 1/2 lugë kripë në një gotë me ujë të ngrohtë dhe përdorni atë si një gargarë. Gjithashtu parandalon ënjtjen dhe pastron zonën rreth dhimbjes së dhëmbëve.

Hidrogjen peroksidi

Hidrogjen Peroksidi është një lehtësim dhimbjeje dhe do t’ju ndihmojë të menaxhoni sikletin. Ai jo vetëm që mund të zvogëlojë dhimbjen por gjithashtu mund të shërojë mishrat.

Ju mund ta përdorni atë si një gargarë ashtu si uji i kripur. Për ta përdorur atë, përzieni 3% peroksid hidrogjeni me pjesë të barabartë me ujë. Mos e gëlltisni atë.

Karafili ose vaji i karafilit;

Karafili ka trajtuar dhëmbët për moshat pasi ka eugenol, i cili është një antiseptik natyror. Përdorni një sasi të vogël karafil pluhur në dhëmb ose përtyp të gjithë karafilin pak për lirimin e saj të vajit. Gjithashtu, mund të përdorni një sasi të vogël vaji karafil (rreth 2 pika) dhe vendoseni në zonën e prekur derisa dhimbja të ulet.