Highlight Ushqehu shëndetshëm

Ushqimet për relaksim, qetësi dhe anti-stres

ushqimet

Studimet kanë gjetur që këto ushqime mund të ndihmojnë në një shëndet të mirë mental, janë ilaç kundër efekteve të dëmshme fizike të stresit dhe ndihmojnë në kthjellim.

 

Mjalta

Ky është një ushqim që shumë njerëz e dinë dhe madje shumë përdorime, por shumë nuk e dinë se mund të përdoret për të çlodhur trupin dhe mendjen. Përveç kësaj, mjalti dihet gjithashtu se është i pasur me kalium që ndikon si qetësues  në tru dhe gjithashtu në trup. Kaliumi ndihmon për të luftuar hormonet e stresit në trup dhe acide për t’u çlodhur në sistemin nervor.

Supë me perime

Supa është gjithashtu ndër ushqimet më të mira që relakson nervat tuaja. Kjo funksionon mirë sepse ndihmon në heqjen e infeksioneve nga trupi juaj, gjë që është një nga arsyet kryesore që i bëjnë shumë njerëz të shqetësuar. Ju duhet të konsumoni  supa që përmbajnë perime si domate, speca jeshile, karrota duke shtuar gjithashtu hudhër, spinaq, dhe shumë përbërës të tjerë që mund t’i përdorni për të përmirësuar mirëqenien tuaj.

Qumështi:

Nëse keni nevojë për një efekt të shpejtë qetësues, pini një gotë qumësht të ngrohtë. Qumështi i ngrohtë dihet se përmban tryptofan-një përbërës që ndihmon në prodhimin e serotoninës. Serotonina është e njohur për të nxitur një ndjenjë kënaqësie. Ju gjithmonë mund të pini qumësht të ftohtë gjatë ditës për të shmangur lodhjen dhe përgjumjen.

Selino:

Historikisht, selino u konsiderua si një ilaç për stresin. Sot, nutricionistët e rekomandojnë konsumimin e selinos për të ulur tensionin e lartë të gjakut. Presioni i ulët i gjakut çon në një aftësi më të mirë për t’u çlodhur.

Bollgur: Për sa kohë që nuk është sheqer, kjo bimë ndihmon në relaksim të madh.  Së pari, ky karbohidrat kompleks rrit absorbimin e triptofanit, i cili çon në prodhimin e serotoninës – një kimik truri që ndihmon trupin të relaksohet. Përveç kësaj, tërshëra janë të pasura me vitaminë B6 – një vitaminë anti-stres e njohur dhe melatonin, një hormon që ju ndihmon shumë për relaks, shëndet dhe gjumë të mirë.

Banane:

Ky frut është i pasur me kalium dhe magnez, relaksues natyral të njohur të muskujve. Sepse muskujt e relaksuar inkurajojnë trupin të relaksohet, burimet e kaliumit dhe magnezit janë një rrugë e mençur drejt lehtësimit të stresit fizik në rritje. Bananet gjithashtu përmbajnë triptofan, që  nxit lirimin e serotoninës në tru.

 

Çokollata e errët:

Çokollata e errët ndihmon për të zvogëluar nivelin e stresit në tru dhe kjo mund të bëhet sepse përmban serotonin, endorfinën dhe dopaminën, të cilat janë hormone të mëdha për zbutjen e nivelit të stresit në tru. Jetë i sigurt për të ngrënë 70% të më shumë kakao.

Fruta të thata:

Arrat janë të pasura me magnez, selen, zink, vitaminë E dhe vitaminë B që ndihmojnë në relaksimin e trurit kur merren në sasi të mëdha. Kajsia dhe farat e kungullit janë të pasura me magnez, por edhe  kikirikët gjithashtu kanë përmbajtje të lartë të natriumit, gjë që nuk është e mirë për shëndetin tuaj kur merret në sasi të madhe.

Vezët:

Ashtu si qumështi, vezët janë një burim i aminoacideve të mbushura me tryptopan, i cili është një kimikat relaksues i trurit…/Unik Portal/