Highlight Lifestyle Modë & Bukuri

Si të zvogëloni rrudhat në qafë dhe gjoksin tuaj?

rrudhat

Rrudhat në zonën e gjoksit dhe të qafës janë shumë të zakonshme për personat që kalojnë një pjesë të jetës së tyre, sepse lëkura humbet elasticitetin e saj.

Megjithëse nuk mund t’i eliminojmë krejtësisht ato, është e mundur që të zvogëlohen efektet e pleqërisë në trup.

Fatmirësisht, ka shumë mjete natyrore në shtëpi dhe alternativa natyrore të afta për të trajtuar rrudhat.

Megjithatë, para se të mësoni ndonjë recetë, është e rëndësishme të dini se si të parandaloni njollat ​​dhe rrudhat.

Për shembull, përpiquni të shmangni ekspozimin e tepruar ndaj diellit. Lëkura jonë është mjaft delikate, sidomos rreth qafës. Ushqimi i mirë është gjithashtu i nevojshëm.

Ju duhet të ushqeheni shëndetshëm me ushqime si  fruta dhe perime,të shmangni ushqimet me yndyrë, si dhe sa më pak sheqer.

Toksinat e pranishme në këto ushqime janë të dëmshme për shëndetin tonë dhe i bën keq po ashtu dhe fizikut tonë.  Është gjithashtu e rëndësishme të qëndroni të hidratuar, duke pirë shumë ujë dhe lëngje natyrale të frutave.

Unik Portal ju sjell dy metoda natyrale, që do t’ju ndihmojnë në minimizojnë shfaqjen e rrudhave në zonën e gjoksit dhe qafës:

1.Vezë, trangull dhe kokos

Aplikoni këtë maskë një herë në javë. Në një kohë të shkurtër të përdorimit të kësaj maskë ju duhet të jeni në gjendje të shihni një transformim të mrekullueshëm.

Kjo është për shkak të lëndëve ushqyese të ndryshme të verdhë veze të vezëve dhe fuqinë e pabesueshme antioksiduese të kastravecit dhe vajit të kokosit.

përbërësit

1 trangull;

1 vezë;

1 lugë çaji të vajit të kokosit.

Udhëzime

Qëroje një trangull dhe bluaje në blender, shto të  verdhën e vezes dhe një lugë çaji vaj kokosi dhe përziej mire derisa të formohet si masë.

Aplikoni atë në gjoks  dhe lërëni të qëndrojë për gjysmë ore.Pastrojeni përzierjen me shumë ujë të ftohtë dhe masazhoni zonën me akull për të rritur qarkullimin e gjakut.

2. Kos, maja e birrës dhe embrioni i grurit

Kjo është një recetë vërtet e fuqishme, që është në gjendje të rrisë prodhimin e kolagjenit në qafë, të hidratojë lëkurën dhe të zvogëlojë rrudhat. Ja se sa e thjeshtë është:

përbërësit

200g kos të thjeshtë pa sheqer;

1 lugë gjelle maja e birrës;

1 lugë gjelle embrion gruri.

 

Udhëzime

Mixoni të gjithë përbërësit mirë dhe  aplikoni në qafë.

Pas kësaj, lëreni për  15 minuta. Pas 15 minutash, shpëlarje me ujë të ftohtë.Përsëriteni procedurën tre herë në javë.

Para se të filloni ndonjë trajtim, aplikoni një sasi të vogël në lëkurë dhe shikoni nëse ndodhin ndonjë reaksion alergjik. Nëse nuk keni ndonjë reagim, mund ta përdorni në mënyrë të sigurtë trajtimin.