Highlight Modë & Bukuri

Si të shpëtojmë nga puçrrat dhe lythat në fytyrë me lëvozhgën e bananes

banane
Si të shpëtojmë nga puçrrat dhe lythat në fytyrë me lëvozhgën e bananes?

Kur hedhim lëvozhgën e banane, nuk kemi asnjë ide se sa ushqyes të mëdhenj po humbim. Një nga mënyrat më të mira për të përdorur lëvozhgën e bananes është trajtimi i problemeve të lëkurës, të tilla si puçrra fytyre, lythat dhe parandalimin e rrudhave.

Meqenëse bananet janë të pasura me kalium, magnez dhe vitamina B6 dhe B12, dhe ato ushqejnë dhe pastrojnë butësisht lëkurën tuaj. Unik Portal jus jell disa receta mbi kujdesin e lëkurës duke përdorur lëvozhgën e bananeve.

Mund të heqë qafe lythat;

Pritini një copë lëvozhgë banane, dhe mbajeni atë në zonën ku keni lytha. Lëreni gjatë gjithë natës dhe përsërisni këtë procedurë deri sa të zhduket lytha.

Zvogëlon rrudhat dhe plagët e fytyre;

Masazhojeni fytyrën me një lëvore dhe lërëni ashtu për 30 minuta. Pastaj lani fytyrën me ujë. Ju mund ta përsëritni këtë procedurë çdo ditë, ose sa herë që dëshironi.
Për zvogëlimin e rrudhave po ashtu shtypni një banane dhe hidhni një lugë mjaltë dhe lyeni fytyrën me të, mbajeni për disa minuta dhe shpërlajeni.

Qetëson lëkurën e kuqe, të irrituar;

Lëvozhga e bananeve mund të lehtësojë skuqjen dhe kruajtjen. Ajo gjithashtu mund të hidratojë dhe të shpejtojë procesin e dhëmbëve të lëkurës. Thjesht fshij lëvozhgën e banane mbi zonën e prekur dhe së shpejti do të ndiheni lehtësues./UnikPortal/