Highlight Modë & Bukuri

Si të shpëtojmë nga celuliti në kofshë?

celuliti

Celuliti ndikon më shumë se 85 përqind e grave. Ai është shumë i shprehur në kofshë,por gjithashtu mund të paraqitet në këmbë dhe stomak.

Celuliti përbëhet nga qeliza të yndyrës pa lundrues që depozitohen vetëm nën lëkurë. Ajo ka një pamje të dallueshme, si sipërfaqja e holluar e një lëvozhgë portokalli ose djathi. Hormonet, gjenetika dhe një mënyrë jetese jo e shëndetshme janë shkaqet kryesore të celulitit.

 

Sapo të filloni të shihni shenjat e para të celulitit duhet të veproni që të mos e lini celulitin t’ju përfshijë në shumë pjesë të trupit tuaj. Sepse, me kalimin e kohës kjo gjendje shkon duke u keqësuar më shumë.

Për të reduktuar  celulitin, provoni disa prej këtyre metodave të thjeshta dhe të lehta në shtëpi.

Unik Portal ju sjellë disa mënyra për të  hequr qafe celulitin në kofshë.

 Furça e thatë

Furça e thatë është një nga mënyrat më të thjeshta për të hequr qafe celulitin në kofshët. Megjithëse disa njerëz dëshmojnë për efektivitetin e saj, por nuk mbështetet nga prova shkencore.

Procesi i masazhimit të trupit me një brushë të tillë  përmirëson qarkullimin e gjakut dhe kullimin limfatik dhe heq përbërjen e toksinave nga trupi. Po ashtu besohet se rrjedha e përmirësuar e gjakut në lëkurë e bën të duket e shëndoshë, duke zvogëluar kështu pamjen e celulitit.

Para se të filloni, sigurohuni që lëkura juaj dhe furça të jenë të thata. Butësisht fshij nga këmbët tuaja deri në shpatullat tuaja, duke u fokusuar më shumë në zonat me celulitin më të madh. Bëni këtë veprim për rreth pesë minuta.

Së fundi bëj dush për të larë qelizat  e vdekura të  lëkurës. Bëni këtë një herë në ditë para se të bëni  dush për disa muaj, derisa të vini re përmirësim në lëkurën tuaj.

 

Piperi i kuq

Piperi i kuq përdoret kryesisht për t’ju dhënë ushqimeve një shije djegës. Ky piper ka aftësinë për të ngrohur natyrshëm trupin, për të rritur qarkullimin e gjakut dhe për të rritur metabolizmin. Plus, ndihmon në heqjen e qelizave të këqija të lëkurës dhe zëvendësimin e tyre me qeliza të forta të shëndetshme.

Shtoni një ose dy lugë çaji piper,  një lugë çaji xhenxhefil i grirë dhe lëng i freskët i shtrydhur nga një limon në një gotë me ujë të ngrohtë dhe përziejeni mirë. Pini këtë pije për një ose dy muaj.

 

Kafeja

Kafja e papërpunuar  mund të përdoret si një pastrues efektiv për të hequr qelizat e  vdekura në lëkurë dhe rigjenerimin e qelizave të reja të shëndetshme. Plus, pirja e kafesë do të ndihmojë në rritjen e qarkullimit të gjakut.

Përziejeni së bashku një filxhan kafe, tre lugë sheqer dhe dy lugë vaji të kokosit të shkrirë për të formuar një paste. Masazhoni pjesën e trupit ku keni celulit me këtë pastë disa minuta duke rritur presionin. Veproni kështu dy ose tre herë në javë derisa të arrini rezultatet e dëshiruara. Ju mund të ruani të tepricën në një kavanoz qelqi për përdorim të ardhshëm.

 

Uthulla e mollës

Uthulla e mollës mund të ndihmojë në heqjen e celulitit për shkak të pranisë së mineraleve, kaliumit, magnezit dhe kalciumit në të. Të gjithë këto elemente luajnë një rol kyç në thithjen e toksinave dhe mbajtjen e ujit rreth kofshëve dhe stomakut. Përziej uthull me ujë. Nëse ju pëlqen, shtoni pak mjaltë. Fërkoni hapësirat me celulit. Lëreni atë për 30 minuta dhe pastaj shpëlani me ujë të ngrohtë. Ndiqni këtë trajtim dy herë në ditë derisa të arrini rezultatet e dëshiruara.

Këto ishin disa mënyra për ata që vuajnë nga celuliti në kofshë.