Natyrë & Turizëm

Qytetet e vogla e më të bukura të Italisë

qytetet

Kur vizitojnë Italinë, shumica e udhëtarëve bëjnë një shëtitje në qytetet e njohura si Roma, Venecia, Firence dhe Milano, por disa nga destinacionet më të ëmbla të vendit janë qytetet dhe fshatra të vegjël dhe të panjohur. Shikoni se cilat janë qytetet e vogla dhe më të bukura të Italisë që duhen vizituar patjetër.

1. Atrani (Campania);

I gjetur mes të dy shkëmbinjve me pamje nga deti i Tyrrjanit, fshati i vogël, piktoresk i Atranit është sekreti më i mirë i mbajtur në Bregun e Amalfit. Shpesh anashkalohet rrugës për në qytetet më të vizituara të këtij bregu siç janë Sorrento dhe Positano mirëpo Atrani me të vërtetë është një perlë që duhet parë.

2. Saluzzo (Piemonte);

Vetëm një orë me makinë në jug të Torinos, ju do të gjeni qytetin mesjetar të përgjumur të Saluzzo-një gërshetim i bukur i çatisë me tjegulla të kuqe, kulla të vjetra dhe shtyllave të lashta të mbështetura nga Alpet Cottian me borë. Pikat kryesore përfshijnë La Castiglia, një kështjellë e shekullit të 14-të dhe Casa Cavassa, një muze i kthyeshëm në Rilindje që është shtëpia e disa pikturave të ndryshme.

3. Collodi (Toscana);

Gdhendur në anën e një kodre në Toscana midis Firences dhe Pizës, ju do të gjeni Collodi: një fshat i mrekullueshëm mesjetar i famshëm për të qenë shtëpia e Pinocchios (ose më saktë, Carlo Collodi). Mos lini pa u ndalur nga Parku Pinocchio, i cili mburret me statujën më të lartë prej druri Pinocchio në botë.

4. Alberobello (Puglia);

Tërheqja kryesore e Alberobellos, një qytet i vogël piktoresk pranë Bari në Puglia, janë shtëpitë në formë koni, e të bardha që duken sikur ato të jenë fshirë nga dëbora. Në sajë të këtij tipari dallues, qyteti konsiderohej aq unik sa që u bë një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s në vitin 1996. Për pamje më të mirë mbi Alberobellon drejtohuni në Piazza del Popolo, ku vrojtimi ofron pamje spektakolare të të gjithë qytetit.

5. Cefalù (Sicilia);

E vendosur vetëm një orë me makinë nga Palermo, qyteti mesjetar i Cefalus është kaq i bukur, sa shumë filma janë filmuar këtu, duke përfshirë Cinema Paradiso. Pikat kryesore përfshijnë eksplorimin e shumë katedraleve mozaik të qytetit, duke ecur përgjatë lulishtes së tij piktoreske (shëtitore bregdetare), dhe duke kapur muzgun nga La Rocca i mahnitshëm.