Highlight Kura natyrale Shëndeti

Pija plot Magnezium që shëron ankthin për një javë

magnezium

Magnezi është një mineral shumë i rëndësishëm për organizimin. Shkenca e ka konfirmuar këtë, dhe statistikat tregojnë se shumica e të rriturve kanë mungesë të kësaj vitamine.

Marrja e rekomanduar ditore e magnezit është midis 320 dhe 400 miligram në ditë. Një i rritur mesatarisht  konsumon më pak se 250 miligramë të magnezit. Ky mineral merr pjesë në 300 reaksione biokimike në trup.

Këtu është një listë e shkurtër e proceseve që kërkojnë magnez:

– Forcon imunitetin

– Rregullon rrahjet e zemrës

-Forcon kockat

-Stimulon prodhimin e energjisë

-Normalizon sheqerin në gjak

Magnezi është i rëndësishëm për trurin tuaj. Zvogëlon inflamacionet e trurit, dhe liron stresin. Ky mineral gjithashtu promovon normalizimin e neurotransmetuesve.

Magnezi qetëson sistemin nervor simpatik (SNS). SNS punon në sinergji me sistemin nervor parasympathetic (PNS) për të na mbajtur të gjallë, dhe është  përgjegjës për sulmet e ankthit.

 

Gjashtë shenja që tregojnë se ju duhet të shtoni magnezin në dietën tuaj për të luftuar ankthin.

– Pagjumësia

-Iritueshmëria

– Ndjeshmëria ndaj zhurmës

– Ankthi, depresioni, shqetësimet

– Muskuj të dobët, spazma, dridhje

– Eshtra të dobët, osteoporozë

Ekziston një lidhje e fortë midis mungesës së magnezit dhe ankthit. Sipas një studimi të vitit 2017 të publikuar në revistën Nutrients, shtesat e magnezit ulin masat subjektive të ankthit në “individë të shqetësuar”.

Unik ju propozon ta përdorni këtë pije për të shtuar nivelet e magnezit në organizmin tuaj:

përbërësit:

-1 filxhan kale / spinaq (157 miligram)

-1 banane

-1 lugë e mesme  kakao

-1 lugë gjelle mjaltë

-Pluhur proteina (sipas dëshirës)

-1 filxhan qumësht

 

Përgatitja:

Përzieni të gjithë përbërësit në blender dhe pijeni.

Nëse po kërkoni ushqime të pasura me magnez, ja lista që ju propozojmë ne:

-Fara kungulli

-Fasule të zeza

-Salmon

– Drithërat

-Avokado

-Banane

-Çokollata e zezë