Highlight Modë & Bukuri

Përzieni këto 3 përbërës që të zhdukni shpejtë strijat në lëkurë

strijat

Strijat janë shenja  krijohen sa herë që fibrat elastike dhe kolagjenit në lëkurën tuaj të shkatërrohen, normalisht kur lëkura juaj zgjerohet.  Kjo gjendje mund të prekë edhe burrat, por është më e zakonshme tek gratë. Edhe pse ato në përgjithësi nuk shkaktojnë ndonjë ndërlikim mjekësor, ato nuk janë të bukura dhe femrat vuajnë nga ky problem.

Ato shfaqen kurdoherë që lëkura juaj pëson zgjerim për shkak të shtimit të peshës, shtatzënisë, pubertetit, rritjes së shpejtë etj.

 

Për t’i parandaluar ato, rekomandohet që të mbani një peshë konstante…por nëse tashme vec po përballeni me këto shenja atëherë provoni këtë recetë shumë efikase.

 

përbërësit

2 lugë sheqer;

Lëngu i 1 limonit;

1 lugë gjelle vaji të pastër bajame;

1 lugë gjelle vaj ekstra ekstra të virgjër të kokosit.

 

Udhëzime

Përzieni të gjithë përbërësit, vetëm vajin e kokosi jo.

Aplikoni përzierjen në zonjat e strijave dhe  masazhoni lëkurën tuaj në lëvizje rrethore.

Bëni një dush të nxehtë dhe  lyeni këto zona me vaj kokosi.

Për shkak të lëngut të  limonit, bëni vetëm këtë trajtim gjatë natës, dhe për të shmangur ekspozimin ndaj diellit të nesërmen.

 

Një tjetër mënyrë efektive për të reduktuar strijat është vitamina E.