Highlight Receta

Karota të pjekura në furrë; Një recetë e shëndetshme

karota


A jeni në kërkim të recetave të shëndetshme? Kjo recetë e shëndetshme me siguri do t’iu pëlqejë.

Është një recetë shumë e lehtë për tu përgatitur dhe nuk kërkon shumë kohë, ose përbërës.

Karota të pjekura në furrë

Përbërësit:

12 Karota;
3 lugë gjelle vaj ulliri;
1 ¼ kripë;
½ e lugës së çajit piper i zi;
2 lugë gjelle majdanoz;

Mënyra e përgatitjes:

Nxehni furrën. Karotave ua jepni formën si të dëshironi, por ne më shumë i preferojmë të prera në mes dhe të ndara në dysh.

Hidhni karotat në një enë së bashku me vajin e ullirit, kripën dhe piperin. Transferoni në një tepsi të lyer më parë me pak vaj ose në letër për pjekje. Pjekni për rreth 20 minuta.

Përzini karotat me majdanozin dhe shërbeni të nxehta.