Highlight Modë & Bukuri

Fërko fytyrën me feta të domateve dhe shpëto nga puçrrat dhe pikat e zeza në fytyrë

puçrra

Domatet janë të shijshme për tu ngrënë, por po ashtu mund të përdoren edhe si maskë për fytyrë pa akne dhe pika të zeza.

Nëse vuani nga puçrra fytyre, domatet mund t’ju ndihmojnë shumë. Ato janë një balancues i ynastringent, largojnë vajin e tepërt, tonifikojnë dhe balancojnë lëkurën.

Për të trajtuar aknet tuaja duke përdorur domate, provoni të bëni një maskë fytyre me pulpin e domates dhe aplikojeni atë në fytyrën tuaj gjatë natës. Ju mund të shtoni pure të kastravecit në këtë maskë nëse dëshironi, pasi ajo ndihmon që poret tuaja të ngushtohen.

Një tjetër përbërës opsional është vaji i ullirit, që të hidratojë lëkurën tuaj. Lëreni atë për 1 orë, pastaj lani fytyrën me ujë të ftohtë.

Ju gjithashtu mund të vendosni feta domate pa salcë direkt në fytyrë, masazhoni zonën me butësi për rreth 10 minuta.

Nëse keni pika të zeza në fytyrë ja edhe një recetë tjetër:

Ja se si ta përgatitni atë:

1 domate,
2 lugë kripë.

Udhëzime
Merrni një fetë të trashë domate dhe hidhni pak kripë mbi të. Tre minuta, masazho zonën e përfshirë me pika të zeza me të. Pastaj ktheni edhe pak kripë mbi këtë fetë dhe vazhdoni edhe për dy minuta.
Rekomandohet që ta përsëritni këtë këtë procedurë një herë në javë. Përsëriteni atë çdo dy javë në mënyrë që të mos lini hapësirë që pikat e zeza të shfaqen përsëri.