Highlight Shëndeti Ushqehu shëndetshëm

A hani spinaq? Ja përfitimet shëndetësore sipas shkencës

spinaq

Secili nga gjatë ditës përballët me dëshirën përtë ngrënë ëmbëlsira, në veçanti kur ndihemi të uritur, të lodhur dhe pa koncentrim. Por,ju duhet ta keni parasysh se ajo që hamë ka ndikim afatgjatë tek trupi ynë,sepse organizmi ka nevojë për ushqim të pasur më lëndë ushqyese qëkonsiderohet të jetë veçanërisht e dobishme për shëndetin dhe mirëqenien”.

Ja arsyet pse duhet të hamë më shumë ushqime të shëndetshme:

– Ruani një peshë të shëndetshme trupore.

– Ndjeheni mirë për veten tuaj.

– Stabilizoni sheqerin  në gjak.

-Rritni imunitetin dhe koncentrimin

Spinaqi është një ushqim super i ngarkuar me tonelate ushqyese në një paketë me kalori të ulët. Zarzavatet e errëta, me gjethe si spinaqi janë të rëndësishme për shëndetin e lëkurës, flokëve dhe kockave. Ata gjithashtu sigurojnë proteina, hekur, vitamina dhe minerale.

Tani që po flasim për rëndësinë e spinaqit në shëndetin e përgjithshëm të trupit tonë, le të sjellim edhe pesë përfitime shëndetsore të spinaqit.

  1. Spinaqi është ideal për një kujtesë të mirë

Një dietë që është e mangët në folate, një nga vitaminat B (B9), mund të shkaktojë të gjitha llojet e problemeve. Ankthi, konfuzioni, depresioni, lodhja dhe harresa midis tyre. B-vitaminat janë kritike për funksionimin e trurit, veçanërisht për shëndetin e kujtesës. Dieta tipike “perëndimore” – e mbushur me sheqerna të rafinuara dhe yndyrna jo të shëndetshme – mund të jetë shkatërruese për kujtesën afatshkurtër dhe afatgjatë.Ndërkohë, spinaqi është një nga fuqitë më të fuqishme të kujtesës.

 

  1. Spinaqi rrit koncentrimin

L-tirozina e aminoacideve është kritike për sintetizimin (kombinimin) e dopaminës neurochemicals dhe norepinephrine.Dopamina është esenciale për nxitjen dhe motivimin; Norepinefrina është stresi natyror i stresit të trurit. Drita, motivimi dhe rezistenca e stresit janë vendimtare për përqendrimin dhe përqendrimin. Ushqime të tjera të pasura me tirosinë përfshijnë avokadon, fasulen, mishin, pulën, salmonin dhe frutat e thata.

 

 

  1. Spinaqi ulë nivelin e ineksioneve në trup

Nivelet e larta të inflamacionit rrisin rrezikun e shumë sëmundjeve. Ndërsa ne i referohemi inflamacionit kronik në kushtet e trupit; ajo mund të ndikojë negativisht në funksionin tonë të trurit.

 

  1. Spinaqi mban zorrët e shëndetshme

Sipas një studimi të botuar në American Journal of Nutrition Clinical, një grup i të rriturve më të moshuar që hëngrën një dietë të lartë në fibra diete,u treguan më të sukseshëm në teste se ata që nuk e kishin ngrënë. Fibra dietike ndihmon në tretjen dhe është një lëndë ushqyese esenciale për funksionin e zorrëve. Studime të shumta kanë treguar marrëdhënien e rëndësishme midis shëndetit të zorrëve dhe funksionit të trurit. Në fakt, të dy janë kaq të ndërlidhura; shkencëtarët i referohen zorrëve si “truri i dytë”.

 

  1. Spinaqi ndihmon zhvillimin kognitiv

Një nga gjërat më të mira që mund të bëni për shëndetin afatgjatë të trurit është të hani shëndetshëm. Spinaqi përmban disa nga vitaminat dhe mineralet më të vlefshme për nxitjen e zhvillimit kognitiv.Spinaqi, së bashku me ushqime të tjera të pasura me antioksidantë, “kanë implikime mjaft shpresëdhënëse për parandalimin e çrregullimeve neurologjike.