Highlight Lifestyle Modë & Bukuri

5 Këshilla për të pasur lëkurë pa puçrra

këshilla

A zgjoheni ndonjëherë në mëngjes dhe ndiheni sikur keni vrapuar gjithë natën gjatë gjumit tënd? Ti ngrihesh, dhe gjëja e parë që sheh në pasqyrë, një puçërr të re në fytyrën tënde. A mund të shkojë dita më keq? E pra, mos u habitni, kujdesi për puçrra është shumë i lehtë, të gjithë ju duhet të bëni është të ndiqni këto 5 këshilla në qoftë se ju doni të keni një fytyrë të pastër dhe pa puçrra. një puçrra fytyre të lirë të lëkurës dhe për të marrë atë pamje me ngjyra të ndezura në fytyrën tuaj.

 

  1. Shmangni grimin për një kohë; Edhe pse për disa prej nesh grimi është një rutinë dhe diçka që thjesht nuk mund ta konsiderojmë duke e lënë shtëpinë pa të, duhet të mendoni të shmangni përdorimin e kozmetikës për një kohë nëse doni të keni një lëkurë të pastër.

 

  1. Mos i ngacmoni puçrrat; Ky është rregulli që secili prej nesh duhet të bindet. Meqë puçrrat janë të mbushura me baktere, kur ju i ngacmoni ato do të thotë lëshimin e baktereve për të bllokuar poret tuaja të tjera që do të thotë duke u dhënë atyre një shtëpi të re në fytyrën tuaj. Kjo do të shkaktojë skuqje, ënjtje të asaj zone të veçantë dhe dhimbje. Pra, nëse doni që puçrra juaj të zhduket nga fytyra juaj, kjo do të thotë që ju duhet të ndaloni ngacmimin e tyre, në qoftë se ju doni të keni një lëkurë të pastër.

 

  1. Ndryshoni dietën tuaj; Dihet se shumë ushqime janë shkaktar për puçrra fytyre. Ju mund të keni nevojë të ndalni disa nga këto ushqime për disa ditë derisa fytyra juaj të mos ketë puçrra fytyre. Disa nga ushqimet që duhet të injoroni plotësisht janë pijet me sheqer, ushqim të shpejtë, qumështi. Sheqeri dhe yndyrat janë të njohura si shkaktarët më të mëdhenj, duke nxitur rritjen e hormoneve të puçërrave. Edhe qumështi është i njohur për shkak të shkaktimit të puçrrave kohë pas kohe, pasi stimulon disa nga hormonet mashkullore. Pra, provoni të hahet më shumë fruta dhe perime dhe të bëni disa ndryshime në dietën tuaj nëse dëshironi të keni një lëkurë të shkëlqyer.

 

  1. Mos pastroni fytyrën tuaj më shumë se dy herë; Edhe nëse puçrra juaj ju shqetëson shumë, Mos lani fytyrën më shumë se dy herë në ditë. Duke larë fytyrën tuaj më shumë se dy herë ju do të hiqni të gjitha vajrat e mira që do ta lënë fytyrën tuaj tepër të thatë, që do të thotë që fytyra juaj do të duhet të prodhojë shumë më shumë yndyrë që vetëm do t’ju lërë me një ton puçrrash në fund.

 

  1. Lejeni mënjanë stresin; Nuk e dimë ende se pse stresi është i lidhur me puçrrat tuaja direkt, por duke pasur shumë stres do të thotë që ato ka të ngjarë të shfaqen në fytyrën tuaj. Pra, filloni të hiqni të gjithë stresin nga jeta juaj. Provoni të ecni, të meditoni ose të bëni yoga. Mos harroni, çfarëdo që të bën të ndihesh më mirë, do të jetë gjithashtu një faktor i madh ndihmës për lëkurën tuaj.