Highlight Shëndeti

Vitaminat që duhet ti merrni pas moshës 30 vjeçare

vitaminat

Nevojat e trupit tuaj janë specifike për moshën tuaj. Plotësimi i dietës me ushqyes kyç – sidomos kur të arrini moshën pas të 30tave – mund të ndihmojë në nxitjen e shëndetit optimal.

1. Magnezi; Magnezi është një mineral që përfshihet në mbi 300 procese fiziologjike në trupin tonë, dhe kërkimet sugjerojnë se kjo vitaminë luan një rol kyç në aftësinë tonë për të fjetur gjatë natës. Hani sa më shumë perime me gjethe të gjelbërta, fara si farat e kungujve, spinaq nëse dëshironi të përmbushni nevojat e trupit për magnez.

2. Omega 3; Acidet yndyrore janë të rëndësishme për shëndetin dhe funksionin e trurit, por jo të gjitha: Acidet yndyrore Omega-3 janë treguar si faktorë kryesor për shëndetin e zemrës, nyjet e shëndetshme madje edhe disponimin tuaj. Zëvendësoni vajrat tuaja me vaj ulliri, vaj avokado ose vaj kokosit dhe rrisni raportin tuaj omega-3 me shtesat e vajit të peshkut, arra, fara chia, fara liri e salmon të egër.

3. Vitamina D; Ekspertët pajtohen se është e rëndësishme të korrni përfitimet e vitaminës së diellit në një mënyrë të sigurt për lëkurën, sepse mund të ndikojë në disponimin tuaj dhe sistemin imunitar. Pyetni mjekun tuaj për të kontrolluar nivelet e vitaminës D. Nivelet optimale duhet të jenë midis 40 dhe 80.

4. Vitamina C; Kjo vitaminë e superfuqisë ndihmon në mbështetjen e shëndetit imun. Ndihmon me formimin e kolagjenit, duke mbrojtur pamjen e lëkurës tuaj dhe duke rritur faktorin tuaj të shkëlqimit në fytyrë. Merrni më shumë vitaminë C në dietën tuaj me portokall, lakër brukseli, brokoli, luleshtrydhe dhe grejpfrut.

5. Kalcium; Gratë kanë një rrezik më të lartë të osteoporozës në vitet postmenopausale. Kalciumi mund të ndihmojë në ruajtjen e forcës dhe dendësisë së eshtrave gjatë moshës. Qumështi është burimi i dukshëm i kalciumit por mund të provoni edhe brokoli dhe zarzavate me gjethe të errëta.